60 Tot zoover het dagboek. Van 30 Januari tot 7 Februari, dus in een week tijds, heeft de omwenteling zonder tumult haar beslag gekregen. Raadplegen we thans de „Notulen (der) Volksvergaderingen, gehouden te Middelburg in Zeeland, in de Oostkerk, beginnende den 9 Febr. 1795 en eindigende den 24en Mei daaraanvolgende", waarvan twee eensluidende exemplaren berusten in het Stedelijk Archief alhier. In de vergadering van 10 Febr. vraagt V. d. Palm het woord en zegt, dat de eed van trouw aan de vorige grondwet door de capitulatie is geannulleerd. Vervolgens deelt hij onder toejuiching der Verg. mee, „dat hij de gevoelens, die de Vergadering in haar eerste bijeenkomst in het Logement van Middelburg op zijn voorslag reeds als de hare had aangenomen meer ontwikkeld en op het papier gebracht had, dat hij deselve had daargesteld op de wijze eener proclamatiedie het vrije volk van Middelburg als drijfveeren harer vaderlandslievende handelingen erkende en die hij voorsloeg om als zoodanig geteekend door de beide secretarissen, door den druk algemeen te maken". Tevens wordt op Van dee Palm's voorstel besloten „1°. om eene commissie naar den generaal Moureaü te zendenom hem te bedanken voor de herstelling der Bur gerlijke vrijheid; 2°. om de Vrijheidsboom op eene plechtige wijze te be reiden en te doen planten". Daarna wordt een burger-comité gekozen, waarvan Van der Palm tot Voorzitter wordt benoemd. De Douairière is nog nauwelijks overleden; de zaken, betrek king hebbende op haar nalatenschapzijn nog niet eens afgewikkeld immers eerst den Uien Mei worden, volgens een annonce in de Middelburgsche Courant van Donderdag 14 Mei, haar rijtuigen, arresleden enz. „aan de stallinge publiek en met den stokke" verkocht. Negen dagen later vermeldt de Middelb. Cour. van 30 Mei, 1) Cursiveering van mij. (N.)

Archief | 1917 | | pagina 106