62 zngt te verfoeyen, en te houden voor verraad tegen het vaderland" Toch, schoon hij een „krnypende volksgezindheid" haat, ver smaadt hij niet de trucs van den demagoog, die bij het schilderen van de ellende der lagere standen gewoon isde verven er wat dik op te leggen „U, vooral onder onse mede Burgers, die men de geringste classe noemde, die men bestempelde met de haatelijkste benaamingen, met welker herhaling wij onze Lippen niet willen bezoedelen, u, die men in onkunde begroef, met vooroordeelen omringde, in slaafsclie afhankelijkheid hield, in Jammer en armoede dompelde, om u des te gemakkelijker voor een geringen prijs tot werktuygen eener snoode Staat kunde te misbruyken, u, die zulk een groot en belangrijk deel der maatschappij uitmaakt, uit uwe laagheid met eene broederlijke hand op te beuren, u tot den rang van Burgers te verheffenen uwe wettige aanspraak op alle voorregten der Burgerlijke samenleving voor u en voor uwe kinderen te doen gelden, dit is onse heilige bedoeling en onse vuurigste begeerte". En met den kreet: „God heeft het alsoo gewild!" wekt hij de burgerij ter kruisvaart op. Den 13en Februari wordt door het Burger-comité voorgesteld, de stedelijke regeering te ontslaan, maar vorm en wijze der re geering, alsook het aantal bestuursleden, voorloopig op denzelfden voet te laten. De 8 aanwezige leden van het Burger-comité, waaraan 8 leden uit de vergadering worden toegevoegd, komen bijeen in de Con sistoriekamer der Oostkerk tot het verkiezen van een nieuw stads bestuur. Van der Palm treedt ook als voorzitter van dit kie zers-comité op. Hij zal zich met zijn medeleden naar het stadhuis moeten begeven, de gekozenen ontbieden en in zijn handen zullen dezen den eed hebben af te leggen „Ik beloove en zweere, den Post, mij door de Burgerij opgedragen, overeenkomstig desselfs aart getrouwelijk te zullen waarnemen". Onder de leden der Munieipaliteit waren verschillende oud-re genten, die zich lieten vinden, om hun plaats in den Raad

Archief | 1917 | | pagina 108