VII eeuwen af, welke deze hem konden verschatten, doorwerkend, heeft hij eindelijk dien arbeid tot een gelukkig einde gebracht. „De Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem bekroonde hem met hare gouden medaille en gaf het werk uit, waarvan nu het laatste stuk is afgedrukt, „Voor den schrijver is het eene groote voldoening, dat hij het werk van zijn leven, dat zijn naam in eere zal houden, vol tooid heeft mogen zien." Het verslag van den conservator der Zelandia Illustrata luidt als volgt: „De inventaris van kaarten en teekeningen, waarvan in mijn vorig verslag melding gemaakt is, heeft sedert het licht gezien. De bewerker, de heer C. de Waard, heeft niet alleen bij de af zonderlijke nummers, waar dit het geval was, rekenschap gegeven van de herkomst der kaarten uit de Zelandia Illustrata, maar ook in eene bijlage (III) eene vergelijkende lijst aangeboden van de pagina's, waarop de kaarten in den catalogus van de heeren Lantsheer en Nagtglas, en van de nummers, waaronder zij in den nieuwen inventaris beschreven zijn. De kaarten en teeke ningen zijn gereinigd, omboord en in de kaartenkasten van het Rijksarchief geborgen, zoodat voor dit onderdeel der verzameling afdoende gezorgd is. „Toen de geteekende kaarten naar het Rijksarchief zijn over gebracht, is besloten de gedrukte te plaatsen in de Provinciale Bibliotheek, omdat hier ook de andere drukwerken des Genoot- schaps berusten en omdat er reeds andere gedrukte kaarten zijn waarmede die uit de Zelandia Illustrata als ééne collectie konden worden beschreven en aldus aan het publiek ter raadpleging aan geboden. Intusschen blijken de werkzaamheden van den Biblio thecaris alsnog te omvangrijk dan dat hij tot de samensmelting der kaartcollecties heeft kunnen overgaan. „Ik mag niet nalaten hier op te merken, dat Dr. C. Hofstede de Groot, die in het afgeloopen jaar de Zelandia Illustrata heeft bestudeerd, de verwijdering van de kaarten uit de verzameling betreurdeomdat de voorstelling van verschillende prenten pas door vergelijking met kaarten (plattegronden) is te begrijpen.

Archief | 1917 | | pagina 11