69 als Statenlid werd beëedigd. Den 20en Juli daaraanvolgende moesten de Staten plaats maken voor de Provisioneele Represen tanten, waartoe hij eveneens behoorde. Op den 22en April 1796 hielden de Prov. Repr. hun laatste vergadering en kwamen de Vertegenwoordigers des Volks van Zeeland voor de eerste maal bijeen. Het mandaat van Burger Van der Palm, die naar Leiden stond te vertrekken, werd niet vernieuwd. Dien dag woonde hij de zitting voor de laatste maal bij en nam hij nog deel aan het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwe vertegenwoordigers. Ongetwijfeld behoorde hij tot de vocalen der Edelmogenden. Het ontwerpen van een Concept Provinciaal Regeeringsreglement werd hem en zijn medeleden C. Visser Cz. en J. H. Appeliüs opge dragen. De Middelburgsche Courant haastte zich het lijvig rapport, dat als relatief behoort bij de Notulen van 16 December 1795, „uithoofde van deszelfs ongemeene schoonheid en belangrijkheid" aan haar lezers mee te deelen. Reeds de aanhef verraadt den stijl van Van der Palm en bij onderzoek op het Provinciaal Archief bleek me inderdaad, dat het geschreven is met zijn wel bekende hand. Van zeer bijzondere beteekenis is, hetgeen Van der Palm heeft gedaan voor de verbetering van het onderwijs in Middelburg. Nauwelijks had hij zitting genomen als lid der Municipaliteit of hij werd (24 Aug". 1795) aangesteld als Scholarch, ter ver vanging van J. H. Schorer. Schoolmeesters en schoolmatressen waren volgens de ordon nantie van 26 Maart 1791, vereenigd tot een „schoolhouders- gilde" onder het bestuur van door hen gekozen „Deken en Beleeders", terwijl twee Scholarchen, door de Vroedschap be noemd, met het oppertoezicht waren belast en als Overdekens van het gilde konden worden beschouwd. Niemand was het vergund „school te houden in het heimelijk off openbaar binnen deze Stad, off derzei ver Ambachten, tot het leeren van spellen, leezen, schrijven cylferen, de stuurmanskunst, 1) Register ordonnantiën, no 3 (Archief der gemeente Middelburg.)

Archief | 1917 | | pagina 115