84 te Leiden. Eerst den 7en Mei 1796 neemt hij, zooals we reeds hebben vermeld, afscheid als lid der Municipaliteit der stad Middelburg, omdat hij „binnen weinige dagen" naar Leiden zal vertrekken. „En heeft de vergadering daarin berust en den burger Van der Palm gevalediceerd". Den Hen Juni d. a. v. aanvaardt hij zijn ambt: zijn vertrek uit deze gemeente valt dus tusschen 7 Mei en 11 Juni 1796. Misschien is het niet een toevallige coïncidentie, dat het laatste nr. van „De Vriend des Volks", waarin i/Ange de zaak-psqregbau behandelt, verschijnt op denzelfden dag, dat Van der Palm het professoraat aanvaardt. Met hem verdwijnt ook zijn ambt genoot, de Waalsche predikant J. Teissedre l'Ange, van het politieke tooneel. Den 15en Maart vermeldt de M. C., dat hij te Haarlem beroepen is en dit beroep heeft aangenomen. Beide predikanten, die aan de revolutionnaire beweging te Middelburg leiding hebben gegeven, vertrekken te zelfder tijd; de Yrieud des Volks houdt op te bestaan en bij hun heengaan besluiten zij hun journalistieken arbeid met het publiceeren van een verweerschrift tegen leugenachtige uitstrooisels en verdacht making van hun burgereer. „Van der Palm vertrok", zegt Beets met reine handen, medenemende wel niet de gunst der tegenpartijmaar toch in den grond hare achting". Velen onder zijn vrienden, die vreesden, dat zijn wetenschap pelijke zin zou worden verstikt door zijn politieke ambitiever heugden zich over zijn terugkeer naar het stille studeervertrek. Maar niemand mocht of mag hem den lof onthouden, dat hij gedurende zijn verblijf te Middelburg blijk heeft gegeven van een verbazingwekkende werkzaamheidwaardoor het hemofschoon nieuweling in de staatkunde, met zijn schitterende persoonlijke en geestelijke kwaliteiten mogelijk werdeen eerste plaats in te nemen onder de mannendie in de kritieke omwentelingsdagen het bruisende leven in veilige bedding wisten te leiden. Middelburg. J. G. NIJK. 1) Leven en Karakter, blz. 53. Een broer van V. d. Palm, Christiaan die zich een jaar te voren te Middelb. gevestigd had, was hier med. doctor tot 1814 (zie ook Nagtglas).

Archief | 1917 | | pagina 130