92 VI. i) (Zie ilz. lij. Medeburgers Ingevolge en ter voldoening aan Ulieder resolutie van 7 No vember des afgeloopen jaars, hebben de ondergetekende, in derselver qualiteit als seholarchen, geexamineerd het nevensgaande adres van Gecommitteerden uit het Middelburgsehe departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen, tenderende om aan uwe Vergadering te herinneren het aanbelang van het onderwijs der Scholen, als het voornaamste hulpmiddel tot verspreiding van licht en kennis over alle dassen der samenleving, om de nood zakelijkheid eener Verbetering in het schoolwezen, hoewel in onbepaalde termen, aan te dringen, en vooral te instéren, dat er geene andere dan goede en geschikte leerboeken in de scholen gebruikt worden, waartoe zij de tot dat einde uitgegeven stukjes der Maatschappij tut nut van 't algemeen inzonderheid aanbevelen, gelijk dan ook twee der voornoemde stukjes tot proeven bij het Request als bijlagen gevoegd zijn en hiernevens door ons worden teruggezonden. De ondergetekende hebben de eer hierop aan ulieden te berichten dat zij levendig gepenetreerd van het gewigt der onderwerpen in het voorsz. Request, schoon alleen oppervlakkig, getoucheerd, van begrip zijn dat de welmeenende ijver der leden van het Middelburgsehe Departement der meergemelde Maatschappij door ulieden alleszins behoort te worden goedgekeurd en geloueerd en bet genoegen deser Vergadering tot aanmoediging van derselver pogingen op een gepaste wijs gemanifesteerd. Dat zij voorts niet in het breede zullen uitweiden over den voor- of nadeeligen invloed, die een wèl ot kwalijk ingericht school-onderwijs natuurlijk hebben moet op den staat der ver lichting, der Zeden en der Godsdienstige beginsels in eene burgerlijke maatschappijdaar dit voor eene Vergadering gelijk de Uwe ten eenemaal noodeloos en overtollig zijn zoude. Dat, wat de noodzakelijkheid eener verbetering in den aart en de inrichting van het Schoolwezen betreft, de ondergetekende 1) Relatief notulenmunicipaliteit van Middelburg 24 Febr. 1796.

Archief | 1917 | | pagina 138