93 daaromtrent met de Requestanten niet geheel willen disconveniéren terwijl het onderwerp reeds sedert eenigen tijd het object hunner serieuse attentie is geweest, ofschoon derselver hieromtrent ge maakte, of nog verder ten genoegen en met concurrentie der respectieve Schoolhouders te maken ontwerpen en schikkingen nog niet gebragt zijn tot die maturiteit, dat zij daarover de delibe- ratien uwer Vergadering met eenig succes zouden kunnen, of zonder voorbarigheid voor als nog mogen occuperen. Dat zij derhalven, komende tot het voornaamste point, in het adres vermeld t. w. het gebruik van geschikte onderwijs-hoeken in de Scholen, na hierover, gelijk over den gansehen inhoud van het adresin eene bijeenkomst tusschen den eersten onderget. en de tekenaars van hetzelve gehouden, derzelver aangebodene nadere inlichting en consideratien te hebben gehoordde navolgfende zaken vermeenen onder uwe aandacht te moeten brengen en aan ulieder oordeel te onderwerpen. 1°. Dat, voor zooveel hun bekend is, geene direct nadeelige, of met de goede zedenhet gezond verstandof de ware vader lands-liefde strijdige boeken, en vooral niet de van ter zijde in het Request gementioneerde zoogenoemde Fr arische Tyranny, immers, herhalen zij, voor zooveel hun bewust is, in de scholen worden gebezigdterwijl zij bij de reeds lang uitgestelde en nu op handen zijnde sehoolvisitatiealle de gebruikt wordende school boeken zich zelve nauwkeurig zullen doen opgeven, ten einde hiervan nog meerdere en eene voldoende zekerheid te erlangen. 2°. Dat zijgelijk altijdzoo ook nu en voortaangeerne en met al hun vermogen zullen werkzaam zijn, om het gebruik der geschiktste, met den aart van der kinderen opklimmende vatbaar heid en toekomstige bestemming meest overeenkomende boeken op alle mogelijke wijzen te bevorderenen daartoe onder anderen ook alle behoorlijke regard slaan op de Stukjes door de Maat schappij tot nut van 't algemeen uitgegevenen waarvan zij de proeven bij het request gevoegd niet zonder genoegen en goed keuring hebben nagegaan. Dat zij evenwel 3°. uwe Vergadering niet kunnen adviseren tot het nemen van dadelijke maatregelen (conform den inhoud van het request) ten einde de werkjes door die maatschappij uit-

Archief | 1917 | | pagina 139