97 door het wéren van verscheiden geheel onbevoegde sollicitanten verdienstelijk hebben gemaakt, maar echter niet verhinderen kondendat nu en dan ook zodanige personen in het gilde vrij wierden, die zij voor zich, en in gemoede, geerne hadden gezien buitengesloten). x) Dat langs dezen weg van tijd tot tijd tot schoolmeesters zijn gepromoveerd zoodanige personen, die nimmer tot zulk een aan- gelegene post waren opgelegddie in 't spellenlezenschrijven eu rekenen zelve nog wel eenige jaren schoolonderwijs noodig haddenen daarenboven in het schoolbestuur geheel vreemd waren, menschen eindelijk, die of omdat hun kostwinning ver- loopen was, of omdat hun ambacht hen verdroot, het voordeeliger en gemakkelijker rekenden een school op te zetten, waartoe zij, door middel van zes ponden Vlaams nimmer wanhoopten te kunnen geraken. Dat de ondergetekende, dit een en ander penetrerende, en daarenboven de ongerijmdheid gevoelendedat het publyk onderwijs, en de opvoeding der jeugddoor van dezelve een gilde te maken met de machinale ambachten wierd gelijk gesteldeven daarom aan de respect, schoolmeesters hebben voorgesteldom met onder ling genoegen hun gilde te dissol véren, en in plaats daarvan een collegie van schoolhouderen op te richtenvolgens een nieuw reglement van huishoudelijke directie, en alles onder approbatie der stedelijke regering, tot welken voorslag zij alle de school meesters bereidwillig hebben zien toetreden en ingevolge daarvan in naam en met volkomen bewilliging der respect, schoolmeesters het hiernevens gaande concept-Reglement aan Ulieden ter goed keuring voordragen, met vernietiging van het voormalig school meesters-gilde en buiten effect stelling van alle resolutien daartoe relatif, speciaal de ordonnantie op hetzelve, laatstelijk gearresteerd 26 Maart 1791. Dat zij ondergetekende door deze welgeslaagde demarche ver- meenen den grond gelegd te hebbenom gemakkelijk en zonder 1) Deze hier door mij tusschen haakjes geplaatste zinsnede is een toevoegingin margine, blijkbaar om het voorafgaande oordeel over de vroegere scholarehen eenigs- zins te verzachten. (N.) Archief 1917 7

Archief | 1917 | | pagina 143