98 eenigen tegenstand zoodanige preallabele schikkingen in 't werk te stellen, waaruit van langzamerhand en bij vervolg van tijd eene grondige verbetering in het schoolwezen zou kunnen profluéren, daar toch inderdaad een wezenlijk herstel van het schoolwezen alleen van langdurige en onvermoeyde pogingen en niet dan na verloop van tijd, met eenige waarschijnlijkheid gewacht kan worden. Want indien het waar is, dat het goed effect van alle plans niet slechts afhangt van derzelver innerlijke deugdelijkheid, maar vooral ook van de middelen en werktuigen die tot uitvoering derzelve moeten dienen, en der halven het heerlijkst ontwerp van een verbeterd schoolwezen, zonder goede schoolmeesters nood wendig schipbreuk moet lijden; indien de thans alhier fungerende schoolmeesters, over 't geheel, onder deze laatste niet behooren gesteld te worden, en men dezelve echter, zonder onregtvaardig- heid niet van hun sober bestaan berooven, en nog veel minder terstond betere in derzelver plaats kan scheppen; indien eindelijk alle precipitance in zaken van teaeren aart en ver uitziende gevolgen bedenkelijk is, en de langzame, doch steeds voortgaande verbeteringen verre de zekerste zijn; indien dit alles, gelijk de ondergetekende vertrouwen, ontwijffelbaar is, zoo zal ook de juistheid hunner hiernavolgende consideratien Ulieden van zelve in het oog vallen. Dat namelijk in de eerste plaats tot de verbetering van het schoolwezen behoort, op eene meer efficacieuse en voldoende wijs zorg te dragen, dat het getal van onbekwame schoolmeesters niet vermeerdere, door geene andere dan geschikte voorwerpen als zoodanige te admitteren; waartoe de onderget. bij hun finaal advies aan u de middelen zullen voordragen. Dat daarenboven door een nauwkeuriger toezicht behoort ver hoed te worden, dat geene volstrekt nadeelige gebruiken in de scholen plaats grijpenen geene zoodanige boeken gebezigd worden die of schadelijk, of meer dienstig zijn om de domheid en het onverstand te perpetuéren, dan om beschaafdheid en gezond verstand te ontwikkelen. Dat ten derden niet alleen het schadelijke moet. worden geweerd maar ook zooveel mogelijk het goede ingevoerd, liefst door den zachten weg der overreding, en trapsgewijs, niet alleen ten aanzien

Archief | 1917 | | pagina 144