99 van de orden en regelmaat in het onderwijs te hondenhet ge bruik van nuttige schoolboeken enz. maar ook door de schoolmeesters zelve op te sporen, om zich door geduurige oeffening van tijd tot tijd tot de betere waarneming van hunne posten in staat te stellen, en door dezelve omtrent hetgeen goed en nuttig is, de behoorlijke voorlichting te geven. Dat ten vierden bekwame schoolhouders op allerlei wijzen be- hooren te worden aangemoedigdom met lust en ij ver hun werk te verrichten: dat derzelver bestaan moet worden verbeterd, door het bovenmatig aangroeyen van hun getal te verhinderen, of indien daartoe betere middelen kunnen uitgedacht worden, langs alle mogelijke wegen. Dat ten vijfden de uitdeeling der prijzen, het voornaamste encouragement der leerlingenop een geheel anderen voet behoort ingericht te worden, dan thans plaats heeft, en daartoe eenige meerdere spenduen uit stads-kas te worden gedaan. Dat eindelijkom tot alle deze oogmerken te coöperereneen collegie, bestaande uit een genoegzaam aantal personen, behoort te worden opgericht, waaraan de opperdirectie en het toezicht over het publyk onderwijs en de scholen zal worden gedemandeerd. Dat de ouderget. hunne gedachten over alle deze onderwerpen hebbende laten gaan, deselve ook gecommuniceerd hebben eerst aan de tegenwoordige directie van het schoolmeestersgilde, en vervolgens aan het gansche gilde, daartoe geconvoceerd, ver- meenende in deze gansche zaak dengenen te moeten kennen, die dezelve het meest van nabij raakt en van wie zij zoo uit hoofde hunner ondervinding als andersins gegrondde aanmerkingen en bedenkingen konden verwachtendan dat zij bij deze allen zeer veel geneigdheid hadden aangetroffen voor een andere form van schoolbestuur, en zeer weinige bedenkingen tegen de idees aan hun gecommuniceerd. Dat zij uit dien hoofde nog met des te meer vrijheid aan ulieden durven voordragen, wat, hunnes oordeels, door uwe ver gadering zou kunnen worden besloten, om de scholen en het onderwijs in dezelve door den tijd te brengen op een beteren 1) Zie blz. 96.

Archief | 1917 | | pagina 145