100 voet, en langs dien weg beschaafdheid en verlichting, ook onder de behoeftige dassen der maatschappijin zekere mate te ver spreiden, en derhalven de vrijheid nemen ulieden te adviseren tot het nemen der navolgende resolutien 1° Dat nu voortaan het schoolmeesters-gilde zal worden gehouden voor vernietigd, de ordonnantie op hetzelve gesteld buiten effect en ingetrokken, en in plaats daarvan bij ulieden erkend worden een Collegie van Nederduitsche, Fransche en andere schoolhouders binnen deze stad en derzelver ambachtenop het Reglement daartoe ontworpen, en bij ulieden goed te. keuren. 2° Dat voortaan de admissie der schoolmeesteren zal geschieden door de stedelijke regering zelveen wel in maniere als volgt Elk, die zich als schoolmeester binnen deze stad of derzelver ambachten begeert neder te zetten, zal zich daartoe moeten ver voegen bij request aan het collegie van politie binnen deze stad en bij welk request een of meer getuigschriften van deszelfs be kwaamheid, gedrag en zedelijk karakter moeten gevoegd wezen. Ingeval deze getuigschriften en andere informatien voldoende zijnzal de voorsz. Stedelijke regering den Requestant renvoyeren aan zoodanig collegie, waar aan het afnemen der examina zal worden gedemandeerd. Dit laatste Collegie zal aan de Stads-regeriug rapport doen van deszelfs bevind, en op dit rapport zal de Stedelijke regering den geexamineerden of als schoolmeester admitterenof als zoodanig weigeren, mits dezelve ingeval van admissie worde Poorter en Burger dezer stad, en lid van het Collegie van schoolmeesteren, op den daarbij bepaalden voet. 3° Dat voortaan de directie over het Schoolwezen zal worden toevertrouwd aan een Collegie, onder den titel van Collegie van Opzieners over het pnblyk onderwijswaaraan ook het afnemen der examina zal worden gedemandeerd, ten welken einde drie der bekwaamste schoolmeesteren, door het Collegie van School meesteren daartoe aan Ulieden voor te dragen, in hetzelve, gelijk mede tot het bijwonen der gewone deliberatien zouden belmoren te assistéren; en welk collegie voorsz. zou kunnen bestaan, uit vier leden, door de Stedelijke regering daartoe te benoemen, en wel twee uit haar midden, en twee buiten dezelve, waarvan, tot

Archief | 1917 | | pagina 146