4 zelfs na het maken van de inlage den polder wel zou vermogen te behouden, dus schrijven zij, heeft bij sommige ingelanden de vraag doen rijzen of zij maar niet beter deden den polder „te laten drijven en hun landerijen als schorre te gebruiken" Tot dit uiterste is het echter niet gekomen want een beschik king van de Staten-Generaalwaarbij zij in 1685 voor een nieuwen termijn van vijf jaren van de betaling der landsbelas- tingen werden ontheven 2)stelde de ingelanden in staat de worsteling voort te zetten. Zij wapenden zich „tegen het inkan keren der zee met zware rijshoofden en zinksteen"doch met zoo weinig vrucht helaas dat niet alleen de werken telkens werden weggeslagen „maar zelfs hoofden, die eenige duizenden hadden gekost, in éénen nacht zoodanig werden geruïneerd dat men den volgenden dag van dezelve geen overblijfsel konde zien" 3). Tot overmaat van ramp overstroomde in den winter van 1690 op 1691 hun vlak op het noordwesten liggende zeedijk over een lengte van een kwartier gaans, „zoodanig (om het met hun eigen woorden uit te drukken) dat zij hebben gevreesd gehad hare dijkage toenmaals zekerlijk te zullen verloren hebben, en waar door in Jong-Breskens de zeedijk is weggespoeld en een gedeelte van denzelven polder geinundeerd bleef liggen". Er schoot hun in dezen geen ander middel over, schreven zij in Mei 1691 aan de Staten-Generaal, dan in Jong-Breskens wederom een inlage te leggen, voor wier bekostiging waarschijnlijk een geschot zou moeten worden geheven van 3 pond per gemet en dat, zoo klaagden zijterwijl men voor de landerijen in de dijkage al sinds jaren geen hoogeren prijs kon bedingen dan 5 pond het gemet 4). Of zij ten slotte die inlage werkelijk hebben gemaakt, is niet geheel zeker. Toen namelijk in den voorzomer van 1691 een van de leden van den Raad van State van een bezoek aan Staats- Vlaanderen gebruik maakte om zich, ingevolge de hem gedane opdracht, persoonlijk van den toestand van den Breskenschen 1) Request ingelanden aan Staten-Generaal 4 Mei 1685. 2) Resol. Staten-Generaal 19 Juli 1685. 3) Request ingelanden aan Staten-Generaal 3 Mei 1691. 4) Als voren.

Archief | 1917 | | pagina 50