8 overbleven Schoon de ingelanden onder den eersten indruk van de ramp een oogenblik in beraad stonden, of zij maar niet alles zouden laten liggen gelijk het lag en hun landerijen voor goed aan de zee ten prooi latenzijn zij ten slotte toch niet tot zulk een wanhoopsdaad overgegaanwant nadat de polder onge veer een half jaar lang onder water had gelegen werd het grootste gedeelte weder herdijkt „op hope of de koers van de zee eenigszins mocht veranderen en men mogelijk de geleden schade mettertijd zooveel mogelijk weerom mocht krijgen". Om de kosten te vinden hieven zij van elk binnen de herdijking vallend gemet 6 pond Ylaamsch, in October 1682 nog een aanvullend geschot, van f 4,20, in April 1683 een van f 3,60 en in Juli 1684 nogmaals een van een pond Vlaamsch 2). Wie deze cijfers in het oog houdt en er bij bedenkt dat de akkers nog jaren achtereen tenauwernood een halven oogst opbrachten, kan zich een denk beeld vormen van den zwaren geldelijken druk waaronder de eigenaars gebukt gingen. Weliswaar werd die in Maart 1684 door de verlenging van hun belastingvrijdom tot 1694 aanmer kelijk verlicht 3)doch zelfs met deze gunstige beschikking zagen zij geen kans zich duurzaam in het bezit van hun polder te handhaven, want zoo men het thans weder herdijkt gedeelte wilde behouden waren er huns inziens nieuwe kostbare werken voor de oeververdediging van noode. Aanhoudend toch bleef er èn in het westen èn in het oosten gevaar dreigenaan den oostkant nam de bij stil zoowel als bij hard weder gedurig voortgaande inkankering zóózeer toedat er volgens hen „niet anders te verwachten was als dat zoo voortgaande niet alleen in het korte de Elizabethpoldermaar ook daarna allengs Breskens, Baarzande, de Groede en andere achtergelegen polders zouden weggenomen worden" 4). Niets was dus billijker, zoo meenden zij, dan dat die achterliggende polders hun in dezen te hulp kwamente meer dewijl zij zelf „onmachtig waren langer zulke excessieve kosten 1) Request van dezelfden aan dezelfden 25 Februari 1682. 2) Request van dezelfden aan de voor de magistraatsvernieuwing in Staats- Vlaanderen vertoevende gedeputeerden der Staten-Generaal 20 Juli 1685. 8) Resol. Stateu-Generaal 2 Maart 1684. 4) Request ingelanden Elizabethpolder aan Staten-Generaal 2 Aug. 1685.

Archief | 1917 | | pagina 54