12 bijeenkomst, op 30 Maart 1686 te Sluis gehoudenal het moge lijke gedaan om de daar aanwezige afgevaardigden van de Wa tering Cadzand, van den Tienhonderdpolder, de heerlijkheid INieuw- vliet, den Corneliapolder, de Wateringen van Groede, Breskens en Baarzande tot het verleenen van subsidie te overreden. Tever geefs echter, de afgevaardigden voerden de eenen dit, de anderen weer wat anders ter verontschuldiging aan 1), en die van den Elizabethpolder kwamen geen schrede verder. Aldus geheel aan eigen krachten overgelaten, konden de inge landen na de herdijking van 1682 niet eens „de interessen van de dijkpenningen recouvreerenals hebbende het land (gelijk zij in een request van 1694 verklaren) 7 a 8 jaar, door het zoute water bedorven zijnde, nauwelijks halve vruchten voortgebracht, daarbij nog komt (zeggen zij) dat zelfs nunu de landen wederom beginnen te dragen, niemand van de landsluiden wil noch durft een tamelijke pacht beloven ter cause dat zij die wegens het perikel van de zee nauwelijks durven bezaaien, waardoor men genoodzaakt is de landen voor 4 gulden het gemet te verpachten daarentegen loopen de dijkschoten zeer hoog (dus voegen zij er bij) enzoo men dezen polder nog den aanstaanden winter tracht te houden, zal in Juli op de aanstaande rekening wederom 5 guldens op het gemet moeten worden geschoten, hetwelk over deze geringe landen ondragelijke lasten zijn, en waarom nu al omtrent 200 gemeten van de eigenaren is geabandonneerd en staat nog van meer gevolgd te worden" 2). Uithoofde van het belang, dat ook Breskens, Baarzande en de Groede als achter liggende polders bij het behoud van den Elizabethpolder hadden, verzochten zij aan de Staten-Generaal om, te beginnen metEebruari 1695, den vrijdom van belastingen wederom voor twintig jaar te verlengen niet alleen maar „daarenboven te voorzien dat hun polder een secours en subsidie mocht genieten van Groede en Baarzande ten bedrage van 10 tot 12 stuiver van het gemet en van Breskens half zooveel, opdat men „daarmede het geweld van de baren suffisantelijk zou kunnen resisteeren" en op die 1) Voorjaarsverbaal Vlaanderen Raad van State 1686. 2) Request ingelanden Elizabethpolder aan Staten-Generaal 1694.

Archief | 1917 | | pagina 58