14 rapport te kunnen doen"en „als wij (zeggen de gedeputeerden in hun rapport) daarop antwoordden dat ons deze manier van doen ten uiterste surpreneerdeen dat wij niet anders konden gelooven of hun gevolmachtigde zou zoowel als die van de andere polders aan hen x) rapport van het gepasseerde te Sluis hebben gedaan, zoo bleven zij echter persisteeren met te zeggen geen anderen last te hebben, maar als wij over dat heele werk wat verder begonnen te spreken was het zeer wel te zien door alle de positiën, die tegen onze redenen werden bijgebracht, dat zij van alles zeer wel waren onderricht". Om zulk een komediespel voor het vervolg te voorkomen stelden de gedeputeerden aan de afgevaardigden van eiken polder een afschrift ter hand van de hun door de Staten-Generaal gegeven opdracht, met een order er bij om „meteen hunne ingelanden weder te convoceeren" en „van derzelver nadere resolutie te Bergen-op-Zoom kennis te willen geven en datindien die van de Groede mede in het sentiment der anderen mochten komen, dat zij alsdan gezamenlijk bij een con ferentie wilden zoeken in te schikken wat ieder naar de proportie van het gevaar in redelijkheid zoude geven" 2). Te Bergen ontvingen de gedeputeerden schriftelijk van Baarzande en den Elizabeth bericht dat die van Groede hun voorstel tot het houden van een conferentie niet hadden willen aannemen maar verklaard hadden zich met de zaak niet te kunnen inlaten. Die van Baarzande drukten den wensch uit dat men hun geen hoogeren last zou opleggen dan aan de ingelanden van Breskens, die immers nog vóór hen lagen en bijgevolg zoo veel te eerder gevaar zouden loopen. Die van den Elizabethpolder zelf schreven dat de Breskensclie polder hun ten gevalle besloten had zijn paalhoofd 2 roeden te verleggen, hetwelk 800 gulden of 15 gulden het gemet zou kostenverder deelden zij nog mede „dat die van de Groede gezind zouden zijn zich aan hunne Hoogmogenden te wenden opdat deze zaak aldaar van de hand" mocht worden gedaan, en ten slotte richtten zij tot de gedeputeerden het ver zoek dat zij „van advies wilden zijn om de verpondingen door 1) NI. aan de ingelanden van de Groede. 2) Najaarsverbaal Vlaanderen Raad van State 1694.

Archief | 1917 | | pagina 60