29 gelijk opgevoerd ten behoeve van het toenemend aantal patiënten en de daarmee gelijktijdig stijgende behoeften. Voor een opwonend geestelijk verzorger werd gebouwd, eveneens als voor de gezins verpleging en voor het steeds uitbreidend dienstpersoneel. Zoo werden die stille dennenbosschen aan de Moerstraatsche baan, waar slechts de vogelen zongen, en de hazen en konijnen hun knabbelende levenstaak volbrachten, nu vol van menschelijke bedrijvigheid en tintelend van leven. Daar predikt en catechi seert de dominé, daar geeft de onderwijzer les en de doctoren cursus daar is een smederij in actie en een timmerwinkel in gang, daar gaat de landbouwer tot zijn veelsoortigen arbeid uit, en worden de stallen verzorgd, daar vindt de tuinman bij ieder jaargetijde zijn afwisselenden arbeid. Daar is koop en verkoop daar is bezoek en bekijk. Daar gaat in één woord het verkeer met de maatschappij zijn gewonen gang. De tijd is voorbij dat het krankzinnigen-gesticht een gevangenis gelijk was en ook als zoodanig werd beschouwd en dat de krank zinnige absoluut een gevaarlijk mensch moest zijn, met groote kracht en veel gedruisch. Dat ijzeren traliën in de gebouwen en dwangbuizen voor de lijders noodzakelijk geacht werden. Nu is een stichting als „Vrederust" een ziekenhuis en niets meer, en het aanzien geeft ook geen anderen indruk. Het Paviljoen, op zich zelf staand, met onbeperkte ruimte daarom heen, geeft als van zelf een gevoel van vrijheid en ruimte. Natuur en cultuur, met alle de rijke hulpmiddelen waarover onze tijd beschikt, zijn in dienst gesteld om „Vrederust" te maken tot een boomrijk en bloemrijk oord, tot een plaats van werk zaamheid en vrijheid. Voorzeker, iedere stichting als deze, ook „Vrederust," zou kunnen verhalen van veel ellende. Hier een liehaamlijk lijdende, en daar een geestelijk lijdende. Hier een door eigen schuld ver woest leven, en daar een leven ondergegaan door mishandeling. Hier een die gestruikeld is over de zorgen van het levenen daar een die gevallen is over de weelde van het leven. Hier iemand die een onheilspellend einde van dezen tijd ziet, en daar iemand wien de eeuwigheid slechts ellende voorspelt. Nu eens een veelbelovend jong leven achter duistere wolken schuilgegaan,

Archief | 1917 | | pagina 75