.30 en dan weer een oude, wiens werkzaam, belangstellend leven in nevelen ondergaat. Hier lichaams-, daar geesteslijdenmaar tocli altijd bewust of onbewust lijden. Maar dit lijden openbaart zich niet voor 't oog van den opper- vlakkigen bezoeker. Slechts hij die ingaat tot dit leven peilt de ellende. Naast een niet altijd zich bewust gevoel van gebrek aan geestelijk evenwicht, dat hier zijn schaduw werpt op dit leven, staat zooveel dat troost en medelijden biedt, zooveel zorg en opoffering van alle zijden. Reeds de uiterlijke verschijning der stichting en van hare patiënten openbaart dat. Hier is, geen bezoeker die er niet van getuigt, hier is een bekoorlijk landschap. Wie oog heeft voor natuurschoon kan hier genieten. Hier een breede laan met hoog opgaand geboomte, en daar een donker dennenboschje met slingerende paden. Nu eens een tuin met sierplanten of groentenen dan eens een weide met. vee. Naast een veld met haver, rogge of aardappelen de glas-cultuur gelijk in het Westland. Het terrein zelf spreekt van ruimte en vrijheid. En de uiterlijke verschijning der patiënten getuigt van orde en tucht, maar geeft dan ook menige, eertijds verwaarloosde, goed gekleed en wel verzorgd, zooveel mogelijk aan den dagelijkschen arbeid. Daar is arbeid voor de boerderij of voor verbetering van den bodem, de Paviljoenen moeten van brandstof voorzien worden, hulp moet geboden worden bij ont vangst of distributie van dagelijksche voorraden. Vrouwen vinden in schilkamer, of keuken of naaikamer den arbeid van iederen dag. En dat het daarbij niet aan opgewektheid ontbreekt, blijkt wel uit den gezelligen kout die reeds op grooten afstand te hooren is. Arbeid is ontspanning voor zoovelen. Als de band arbeidt, rust het hoofd. En als op Zaterdagmiddag het verdiende loon aan versnapering kan besteed wordenen arbeid met rusttijd kan worden verwisseld dan vormt de uitgang der week als van zelf den overgang tot de nieuwe week met haar onwaardeerbaren rustdag. Dit telkens terugkeerend keerpunt in het leven van alle dagen geeft, gelijk in de maatschappij, ook zonneschijn op de stichting.

Archief | 1917 | | pagina 76