31 Dan gaan velen ter kerk. Dat geeft, vooral aan hen die van Christelijken huize zijn, een band van gemeenschap, een gevoel van solidariteit door geen ander te vervangen. Het klokje van „Vrederust" klept nooit tevergeefs. De kerk nu nog een hulpkerk straks als de nooden van dezen oorlogstijd voorbij zijn een kerkgebouw der stichting waardig, is middelpunt, waaromheen zich het rijk ontwikkelde vereenigings-leven der stichting groepeert. Van den arbeid der vereenigingengeleid door de opwonenden of het verpleegpersoneelgenieten de patiënten in ruime mate. Als het zanggezelschap of het fanfarekorps der stichting een uitvoering geeft, dan ontbreekt het niet aan dankbare hoorders of hoorderessen. Als de meisjes-vereeuiging haar altijd schitterend geslaagde bazars houdt, dan is dit het resultaat van talrijke avonden van arbeid, en het resultaat komt, in klinkende munt, de ontspanning der patiënten ten goede. Als de jongelings-vereeniging hare avonden van gezellig samenzijn geeft, waar de projectie-lantaarn of lichtbeelden een stuk Bijbelsche of vaderlandsche geschiedenis belichten, of waar door bevoegden gesproken wordt over een reis naar het Heilige land of over den ambulance-dienst in Servië, dan ontbreken slechts de onrustigen en de zieken op het appèl. Als iederen morgen in ieder der Paviljoenen het gezang door orgelspel wordt begeleid en als de patiënten door de goede zorgen der meisjes-vereeniging des zomers op een rijtoer worden getrac- teerd, dan zal men begrijpen van hoe groote beteekenis het vereenigings-leven voor de stichting en hare patiënten is. En als de vlag waait van den hoogen toren en de jaardag van H. M. de Koningin wordt gevierdof een tuinfeest wordt gegeven of het Kerstfeest komt met zijn lichtjes en cadeautjes, dan is weken te voren alles in actie, en men spreekt daarvan nog langen tijd daarna. Zoo leeft men in die kleine maatschappij, als in de groote die haar omringt, niet uitsluitend een leven van somberheid en droefenis, maar ook een leven van opgewektheid en arbeidzaamheid. Het was steeds het streven van hen die „Vrederust" hebben

Archief | 1917 | | pagina 77