36 schrijvers zich beziggehouden met zijn persoon en zijn arbeid. Beets schetste ons het „Leven en Karakter van J. H. v. d. Palm" door Eockens werd hij geteekend als „Bijbeluitlegger, Redenaar en Schrijver" voorts handelden over hem Nagtglas, Van Hengel, Clarisse en Siegenbeek. In tal van andere historische en cri- tische studiën werd Van der Palm's invloed op de staatsge beurtenissen, de wetenschap en de litteraire kunst in ons vaderland besproken, terwijl Adriaan van den Ende hem huldigde als „Agent van de Nationale Opvoeding", vader van de schoolwet van 1801. Echter is er een tijdperk in zijn leven, waarover hij zelf in latere dagen niet gaarne sprak en dat tot nog toe een weinig in de schemering gebleven is. Ik bedoel den tijd, toen hij te Middelburg, naar hij placht te zeggen, „zoo'n beetje keesde". In de volgende bladzijden hoop ik hierop wat meer licht te doen vallen. Voor een juiste waardeering van Van der Palm's arbeid ge durende deze periode is het wenschelijkeerst een blik te werpen op de jaren, die aan zijn verblijf in Zeelands hoofdstad voorafgingen. Den 17en Juli 1763 te Rotterdam geboren, werd hij als tienjarige jongen geplaatst op het Erasmiaansch gymnasium en vertrok hij op zijn 15e jaar naar de Leidsche hoogeschool, waar hij een plaats verwierf in het „Staten-College"opgericht ten behoeve van niet bemiddelde studenten. De beroemde Schultens, naar wien Van der Palm later een zijner zoons noemde, trok zich den veelbelovenden student aan en deze dacht, naar hij zelf vertelt: „Wacht, professor, daar zul je plaisir van hebben". En professor had er pleizier van Toen zijn twintigjarige leerling in 178T zijn proefschrift over „Philologische en critische ophelderingen van den Prediker" zonder een enkele schriftelijke aanteekening glansrijk verdedigde, kwam Schultens opgewonden van vreugde thuis en riep om „koffie, maderarataffia en alle mogelijke likeuren tegelijk"„koffie" zou het alleen geweest zijn, zoo zijn beschermeling het er minder schitterend had afgebracht. 1) Te Leiden was Van der Palm bevriend met verschillende 1) Leven en Karakter blz. 26.

Archief | 1917 | | pagina 82