42 leert „gemeenzaam te worden met den toon der groote wereld". De heer Van de Perre stelde zijn hart en zijn beurs open, om Middelburgs bloei te bevorderen. In de eerste plaats streefde hij naar volksverlichting. In 1778 richtte hij het Natuurkundig Genootschap op. Zeven jaar later wist hij ook de vrouwen tot een physisch gezelschap te vereenigen. „Hij kende", zegt Van der Palm in zijn „Lof reden", „den fijnen smaak der vrouwen, hare gelukkige bevat ting, hare levendige verbeelding, haren waarnemenden geest, en beklaagde haer opregtelijk, dat het vooroordeel der zeden of der opvoeding haer de middelen der verlichting uit de hand rukte, om ze alleen met behaeglijke beuzelingen te vullen. Van de Perre besteedde alle bevalligheid der voordragt en der uit voering, om haer het ruime, heerlijke veld der menschelijke kennis te doen afzienwaartoe de natuurkunde haer den ingang opende". De „Akademie der Teeken- en Bouwkunde" genoot zijn zede lijken en financiëelen steunevenals onbemiddelde kunstenaars en andere talenten. Het was voornamelijk op zijn initiatief, dat in 1784 het departement Middelburg van het Zeeuwsch Genootschap werd opgericht. Maar vooral beoogde hij verbeterd onderwijs voor de jeugd en ruimer gelegenheid tot ontwikkeling voor allen, die de schooljaren reeds achter den rug hadden. Hoogescholen hadden we, naar zijn oordeel, in ons vaderland genoeg, maar het ontbrak ons aan eenvoudiger inrichtingen, om den burgerstand te beschaven. Om zulk een inrichting te Mid delburg in het leven te roepen, stelde hij een gebouw beschikbaar waarin het departement Middelburg van het Zeeuwsch Genoot schap zich vestigdealsook de Akademie voor teeken- en bouwkunde en de beide natuurkundige gezelschappenen dat den naam ontving van Middelburgsch Museum. 1) Uit de besturen van de ïeeken- akadeinie en van Physica werd een commissie van beheer gevormd waaraan het gebouw werd overgedragen. De tuin werd in gebruik gegeven aan de broederschap der kruidkundigen en hij beijverde 1) Latijnsche schoolstraat, in het perceel, thans expeditiekantoor van Van Gend Loos.

Archief | 1917 | | pagina 88