43 zicliom in het Museum ook de Kamer der ontleedkunde te vestigen. In 1788 werd op Van de Perre's kosten een „Letter kundig Kabinet", een soort van leesinrichtingin het gebouw geopend. Doch zijn plannen reikten verder. Dit Museum had een direc teur noodig, die een wetenschappelijk man moest zijn, in de meest belangrijke wetenschappen onderwijs zou hebben te geven en aan wien, behalve een jaargeld, vrije woning in het Museum zou worden verleend. Zoo'n man meende hij nu gevonden te hebben in Van der Palm, dien hij in afwachting van de verwezenlijking zijner plannen in zijn persoonlijken dienst nam, uit eigen beurs sala- riëerde en wien hij huisvesting verleende in het huis, grenzende aan zijn patricische woning. Hiertoe werd het volgende contract afgesloten, dat te vinden is in de verzameling handschriften der Leidsche Universiteit: „Daar het groot oogmerk, dat men Zich voorstelt voor- naemlijk in deze dingen bestaat, 1 De verbetering van de opvoeding der Middelburgsche Jeugd insonderheid van dien kant te bevorderen, dat men dezelven bekwame en geoeffende Leermeesters tracht te besorgen. 2. de Kennis der nuttigste Wetenschappen, zoo in het vak der Tael Geschied en Let terkunde als der Wijsbegeerte en Godgeleertheid onder per- soonen van aenkomende jaren, en van meer gevorderde Ouderdom, gelijk ook van beiderlei Sexe, zoo veel mogelijk uittebreide en voort te planten. 3e De bewaring en het huishoudelijk bestuur van het Musceum aldaar in goede handen te stellenzoo is het nodig naar een Heer om te zienin de daartoe gehoorende Wetenschappen, zoo men meent ge- noegsaam ervaarenvooral die Liefhebber van de Studiën is en deselver voorplanting ter harte neemt die het (bnum Communicandi niet slegts in 't algemeen besit, maar ook eenig talent heeft, om het geen in de gemelde wetenschappen eenigzints droog en min aanlokkelijk is met een vrolijk en aangenaam kleed te omcieren en voor al aen de Dames op een bevallige wijs voortestellendie vrij is van alle pu blieke verbintenissen en zich, bijsonder verpligi om, door zijne

Archief | 1917 | | pagina 89