44 instruction nimmer eenige gevoelens inUprenten die tot onder mijning der gevestigde en thans weer herstelde Constitutie der Republiek zoude kunnen strekken 1), die een voorstander is van de goede order zoo in zijn onderwijs, als in de be- sorging der zaken aen zijn opsigt toevertrouwd en in zijn eigen huishoudelijk bestaan. Zodanig een Heer zou zich moete verbinden om in de bovengemelde wetenschappen instructie te geevenwaar van men de wijs of aen hem zelve overlaten of nader zou kunnen bepaalen, dewijl dezelve grootendeels afhangkelijk zijn zal van den aard der zaken die verhandeld zulle worden. Omtrent den tijd van zijn onderwijs zou men ook vooraf niet veel meer bepalen kunnen, dan alleen dit, dat hij verpligt zou zijn daaglijks twee lessen te geven in onder scheiden wetenschappen of aan onderscheiden persoonen in deselfde wetenschap. De Auditores deser lessen zouden voor het bijwoonen der- zelve een matige Contributie moeten opbrenge aen het Musceum waaruit het Honorair van gem Heer benevens de bediening der Collegien het in staat stellen der vertrekken en de versorging van vuur licht en verdere benodigdheeden geheel of gedeeltelijk zouden kunnen gevonden worden, Dit Honorair zou dienen te bestaan in een jaarlijks genot van f 1000 behalve vrije inwooning, Men zou dezen Heer ook een titul moeten besorgen ge schikt naar den aart van desselfs functien en talenten en waardoor deselve, zoo 't moogelijk was ook betrekking kreeg op het Illustre Gymnasium ter dier plaatsen, Wanneer men nu zodanig een Heer gevonden had, zou desselfs persoon nog niet aanstonds bij de Heere algemeene Directeuren van het Musoeum nog ook bij die van alle des selfs Departementen of de leden derselve bekend en geagreëerd zijn't geen egter noodsaaklijk schijntte weesenMen zou denzelve tijd en gelegentheid moete geven om zich te insinueeren en in een gunstig daglicht te doen beschouwen 1) Cursiveering van mij (N.)

Archief | 1917 | | pagina 90