49 vaardig behandeld, maar ook wel een weinig verontrust. Mocht zijn vlucht nit Maartensdijk het vermoeden hebben gewekt, dat persoonlijke moed niet tot de grondtrekken van zijn karakter behoorde, dan wordt dit in niet geringe mate versterkt door de wijze, waarop hij de hulp der stedelijke overheid inroept ter be scherming van zijn persoon, daarbij wijzende op de omstandigheid dat hij „geattacheerd is aen één der voornaemste en respectabelste huizen dezer stad". In allen gevalle klinkt hier niet de taal van den man, die eenige jaren later zich mede aan het hoofd van den opstand zal plaatsendie dezelfde stadsregeering zal aan zeggen dat zij kan vertrekken en luide zal verklarendat het uit is met de tyrannieke regeering der gehate aristocratie. Het door hem ingediende request, waaruit men tevens het verloop der geschiedenis kan nagaan, luidt als volgt: 1) „Aen de Edele, Achtbare Heeren, Burgemeesteren Schepens en Raden der Stad Middelburg. De ondergetekende neemt de vrijheidom met allen eer bied ter kennis van UWEd. Achtb. te brengendat hij wettig en openbaer Leeraer der Kerke, op zich genomen hebbende de gewone predikbeurt in deze gemeente van Zon dagavond den 28sten der voorleden maenden daertoe door het Eerw. ministerie dezer Stadt geaggreëerd zijndezich alleronverwachtst in dit voornemen gestremd vond door tus- sehenkomst van een der Heeren Burgemeesteren. Dat hij ten uitersten bevreemd en aengedaen was, zich verhinderd te zien in de jouissance van een regt, hem uit- wijzens zijne forméle dimissie salvo honore, door de Boelc- zael der geleerde waereld in der tijd publyk gemaekt, wettig competérende; door het Eerw. ministerie erkend, op ver tooning der dimissie aen den Praeses van het zelve, kort na des onderget" komst en inwoning binnen deze stad; ja open lijk erkend door de toelating van hem onderget'" tot de openbare bediening der H. Sacramenten, in deze gemeente. Dat hij meende, deze verhindering naeuwlijks aen iets 1) „Palmiana" te Leiden. Archief 1917 4

Archief | 1917 | | pagina 95