57 accijnsontwerp „stripede" lakens in verschillende soorten„wol- blaue stript" van Engelscbe of Schotsche, van Zeeuwsche of Iersche wol, „stripede lakenen met. witten velde", „langhe stripende, ghemenghede ende onghemenghede, ghewrocht in den pistelare"; daarnaast komen scharlaken en „grayn", vermoedelijk rood van kleur 1), beide produkten der Middelburgsche industrie, groene, bruine, „moreyt 2) ende alrande gesoden" lakens, gewone blauwe lakens van verschillende wol en ook witte, ongeverfde, lakens voor. Vermoedelijk zijn de meeste dier lakens uit Vlaanderen afkomstig geweest; de Engelscbe draperie zou eerst later in sterke mate voor den export gaan werken. In het begin van de 15e eeuw treffen wij echter Engelscbe lakenkooplieden te Middelburg aan; de stadsrekening van 1408/9 spreekt over het zenden van brieven aan de stad Norwich aangaande de koop lieden, „die zarken 3) pleghen te vercoopene". Een ordonnantie voor de lakensnijders, vermoedelijk omstreeks 1417 vastgesteld J), stond aan de „nacie van den Ingelschen ende die nacie van den Scotten" een uitzondering toe op het voorschrift, dat lieden met laken, van buiten komend, „zullen staen in huysen ende in kellenaeren"zij mochten nl. twee marktdagen per week met hun lakens op de markt staan, mits verkoopend „bij der dozijne ende niet min". Hoe gaarne men de Engelscbe lakenkooplieden ook zag 5), de detailhandel bleef toch aan de stedelijke want- snijders voorbehouden. Ook in ander opzicht waren deze bevoor- 1) Vergelijk Posthumus, t. a. p. p. 16 noot 2. 2) Vermoedelijk een variatie van zwart, zie t. a. p. p. 52 noot 6, en Ducange, Glossarium moreta pannus niger. Daareutegen Kiliaen, Etymologicon purpuroceruleus, paars. 3) Zark rz. naam vau een meestal fijnere, doch ook grove stofzie Verdam, Middelnederlandsch Handwoordenboek i. v. 4) Zie J. H. de Stoppelaar, Inventaris van het oud-archief der stad Middelburg (Middelburg, 1883) no. 170, art. 7. 5) Ook de beroemde kersay komt in dezen tijd voor het eerst te Middelburg voor, ill. in een memorie, door de lakensnijders ter verkrijging van een ordonnantie aan de stadsregeering gericht; zie Ordonnantiën voor diverse gildons 8 no. 25 art. 7. Voor den handel in Engelsch laken te Middelburg in deze periode, zie ook Hanse Recesse I 5 no. 744 (1405).

Archief | 1918 | | pagina 103