59 eerste plaats innam, was de Engelsche x), die in groote hoeveel heden naar het vasteland werd gebracht en in de Vlaamsche en Hollandsche zoowel als in de Elorentijnsche draperie werd verwerkt. Doordat de stapel van de Engelsche wol op het eind der 14e eeuw eenigen tijd te Middelburg is gevestigd geweest, neemt zij in de handelsgeschiedenis der Arnest-ad een belangrijke plaats in. Voor 't oogenblik gaan wij daar echter niet op in, maar komen straks in ander verband hierop terug. Toen in den loop der 15e eeuw de Engelsche lakenindustrie zich meer en meer ont wikkelde en steeds- grooter hoeveelheden dezer wol zelve noodig had, nam de uitvoer daarvan af en kwam de Spaansche, tweede in qualiteit, meer in gebruik. Wat Middelburg betreft, terwijl de handel in Spaansche wol in de 15e eeuw van veel belang was, zijn uit de hier behandelde periode geen gegevens hieromtrent voorhanden. Van veel minder qualiteit dan deze beide soorten waren de Schotsche en de inlandsche wol. Ook de Zeeuwsche zal hierop geen uitzondering hebben gemaakt. Het gebruik daarvan naast Engelsche, Schotsche 2) en Iersche, vinden wij in de meer genoemde accijnsordonnantie 3) vermeld; ook de Utrechtsehe draperie bezigde Zeeuwsche wol 4). Het tweede belangrijke artikel, dat in het oudere Middelburgsche handelsverkeer reeds een zeer belangrijke plaats inneemt, was de wijn. Reeds het privilege van 1217, waarbij aan Middelburg stadsrecht werd verleend, stelt straf op het verkoopen van ver- valschten wijn en verwijst daarbij zelfs haar een oudere, dus 12e eeuwsche, keur 5). Wij zagen reeds, dat de wijnkooplieden met de lakenhandelaars het voornaamste element van het koopliedengild uitmaakten. De accijnsordonnantie van 1326 6) kent als soorten 1) Zie Posthumus, t. a. p. p. 74 vlg. 2) Aankomst vau een schip met Schotsche wol te Arnemuidea vinden wij vermeld in de rentmeestersrekening van 1341, zie H. G. Hamaker, De rekeningen der grafelijkheid van Zeeland II p. 214. 3) Art. 10, 15. 4) Posthumus, t. a. p. p. SO noot 1. 5) Oorkondenboek I no. 2fil: „non est licitum infra Middelburg viuum, qnod corrnptum fuerit aqua vel pntrediue, vendere; quodsi aliquis vendere presumpserit, secundum quod in antiqua kol'a continebatur emeudabit". 6) Art. 5.

Archief | 1918 | | pagina 105