60 Rijnwijn, wijn van La Roebelle en „Zuders" wijn; onder deze laatste soort is wel de wijn der Zuid-Europeesche landen te ver staan t). Al stond Middelburg in de eerste helft van de 14e eeuw dus reeds met de belangrijkste produceerende streken in verbinding, de groote bloei van den wijnhandel zou toch pas later komen. Toch was de Middelburgsche wijnhandel in het begin der 14e eeuw wel reeds van zooveel belang, dat Dordrecht, nadat het in 1299 het stapelrecht o. a. van den wijn had ver kregen, in 1304, toen de poorters van Middelburg en van Zieriksee, dat ook in de Middeleeuwen een belangrijken wijnhandel dreef, werden ontslagen van de verplichting binnen haar muren den wijn, dien zij Lek of Merwede af voerden, te verstapelen, toch daarbij de bepaling wist te verkrijgen, dat zij den wijn alleen in 's graven landen zouden slijten 2), ten einde dus de gevreesde concur rentie dezer steden te voorkomen en te beletten, dat Vlamingen en Brabanders zich hier in plaats van te Dordt zouden voorzien. Ook de andere in de Middeleeuwen veel gebruikte drank, het bier, komt in de accijnsordonnantie in verschillende soorten voor 3). Naast „bier, dat men brouwet in Middelburg", en „binnen Wal- gheren", wordt gesproken van Hamburgsch en van Ommelandsch bier. Hamburg voerde in de 14e eeuw veel bier uit naar ons land, vooral naar Stavoren en naar Amsterdam 4). „Ommelandsch" bier kwam van de Oostzee-steden, vrnl. uit Wismar en Lubeck. Ook jopenbier, meest uit Danzig afkomstig, komt in de accijns ordonnantie voor, evenals bier uit Duisburg. In het begin der 15e eeuw is sprake van onderhandelingen van de goede lieden van Haarlem met de wet van Middelburg over de makelaardij van de bieren 5); zooals later zooveel op grooter schaal zou ge schieden, werd dus reeds toen het Haarlemsche bier naar Middelburg en vermoedelijk van daar verder naar Vlaanderen gezonden. 1) Ook in de oudste Zeenwsche grafelijkheidsrekening wordt in dezen tijd enkele malen van dezen wijn melding gemaakt; zie Hamaker, t. a. p. I p. 154, 181. 2) Van de Wall, Handvesten en privilegiën van Dordrecht p. 127. 3) Art. 6. 4) Zie hiervoor H. J. Smit, De opkomst van den handel van Amsterdam, (Amsterdam, 1914) p. 29 vlg. en: De registers van den hiertol te Amsterdam (Bijdr. en Med. Hist. Gen. XXXVIII pag. 1 vlg.). 5) Zie Kesteloo, t. a. p. I p. 259.

Archief | 1918 | | pagina 106