63 verscheidenheid van subtropische en tropische produkten 1). Naast deze en de bovengenoemde kramerwaren, noemt het tarief als produkten van Noord- en Oost-Europa: was, Pruisische asch, wagenschot, zeehondspek, pik en teer; verder ijzer, zoowel van Zweden als van Spanje afkomstig, koper, meede, keukengerei, olie, zeep, zalm en haring. Naar wij uit deze verschillende bronnen kunnen constateeren, komen in het Middelburgsche handelsverkeer der 14e eeuw de produkten van bijna de geheele wereld, die toen aan het econo misch leven deelnam, algemeen voor. In kleiner afmetingen wel is waar, vertoont zich hier hetzelfde beeld, dat Brugge 2), en later Antwerpen, op zooveel machtiger schaal te zien gaven 3). Naar Vlaanderen convergeeren in de 13e en 14e eeuw de stralen van het toenmalig wereldverkeer; daarheen trokken de kooplieden van Noord en Zuid en van Oost en West. Een tekst 4) uit het laatst der 13e eeuw, een der belangrijkste bronnen der middel - eeuwsche economische geschiedenis, somt de landen op, „des queux les marchandises viengnent a Bruges"van Rusland en Polen tot Spanje en Noord-Afrika, van Engeland en Schotland tot Armenië en Egypte werden de produkten naar Brugge gebracht en terecht concludeert het stuk dan ook„nulles terre n'est comparée de marcheandise encontre la terre de Flandres". Daar werden de specerijen en andere. Oostersche artikelen, de wijn en het zout van het Iberisch schiereiland en van Frankrijk, de wol van Engeland geruild tegen de voortbrengselen der Oostzee-landen graan, hout, gedroogde visch, metalen, aangevoerd door de Han- 1) De tolrol van Dordt van 1*287 bv. (zie yan de Wall, Handvesten p. 76), noemt als produkten van Zuid-Kuropa alleeu vijgen en rozijnen; die van 1340 (H. U. B. II no. 658): specerijeu, rijst, sall'raan en amandelen. Vermoedelijk zijn deze artikelen door kramers vau Brugge en Antwerpen gehaald, zie J. G. van Dillen, Het economisch karakter der middeleeuwsehe stad (Amsterdam, 1914) I p. 144. 2) Zie hiervoor: Pirenne, t. a. p. p. 255 vlg.R. Hüpke, Briigge's Entwick- lung, en: Der Deutsche Kaufraann in den Niederlanden (Leipzig, 1911). 3) Typeerend bv. in dit verband is de aankoop van amandelen door Engelscheu, die de stadsrekening van 1404/5 vermeldt. 4) Zie H. U. B. III p. 419 noot 1. Zie ook tolrol van 1304, t. a. p. no. 624.

Archief | 1918 | | pagina 109