73 in een vreemde stad, waar liun eigen leidslieden, krachtens het beginsel der exterritorialiteit a. h. w., niet volgens het recht der stad, maar volgens hun eigen recht de geschillen tussclien hun leden berechten. Wat de artikelen van dit Portugeesche verkeer betreft, het privilege noemt als zoodanig ijzer, was, olie, honig en konijnenvellen; bij uitvoer er van moest het cancellioengeld -waarover straks meer worden betaald. Of de opzet, de Portugeezen naar Middelburg te lokken, door de verleening van dit privilege is geslaagd, kan niet met zekerheid worden heslist. Vast staat evenwel, dat in het begin der 15e eeuw een en ander maal hun aanwezigheid daar ter stede kan worden geconstateerd. In September 1112 kwamen er bij de regeering van Middelburg brieven in van de kooplieden van Portugal te Brugge, en in December kwamen zij persoonlijk over om eens te informeeren, welke kosten er aan verbonden waren hun goederen naar hier over te brengen. Maar het antwoord, dat hun kort daarop voor hnn medegezellen te Brugge werd gegeven, verschaft overigens omtrent den afloop dezer besprekingen geen uitsluitsel In October 1417 2) kwam een koopman van Lissabon en in Augustus 1118 3) een ander Portugees bij de wet het terrein eens ver kennen, maar de afloop hunner pogingen meldt ook thans de historie niet. De Venetianeu, die in de 13e eeuw over land naar Vlaanderen kwamen, hadden in het begin der 14e eeuw de eerste reis had in 1314 plaats 4) met staatshulp een geregeld verkeer over zee naar deze streken georganiseerd en aldus Noordzee en Middellandsche zee onderling in verbinding gebracht. Naar Brugge richtten ook zij den steven 5)zoo vaak zich echter moeilijkheden tussclien deze stad en de Venetianen voordeden, trachtten de naburige steden daarvan te profiteeren. Zoo verleende bv. de 1) Kksteloo, t. a. p. I p. 231. Terzelfder tijd ongeveer kwamen ook 2 Portngeesche schepen in den Briel aan zie van Mieris IV p. 148 (1410). 2) Stadsrekening 1417/18. 3) Stadsrekening 1418/19. 4) Zie A. Schaube, Die Anfange der Venezianischen Galeerenfahrten nach der Nordsee (Hist. Zeitschril't Cl (1908) p. 28 vlg.). 5) IliiPKE, Brügge's Entwicklung p. 155 vlg.

Archief | 1918 | | pagina 119