79 Dordrecht, gelegen op het punt waar de handelsweg van Engeland raar den Rijn door die van de Oostzee door Utrecht naar Vlaanderen gesneden werd, het aangewezen middelpunt voor den Engelschen handel in deze streken t). Daar werd ook in 1291 eenigen tijd de stapel van de Engelsche wol gevestigd -). Slechts korten tijd echter genoot Dordt dit voorrecht 3); meestentijds was de stapel te Brugge gevestigd 4), totdat ze omstreeks het midden der 14e eeuw naar Calais werd overgebracht, waar ze bijna onafgebroken gedurende de Engelsche heerschappij aldaar, dus tot 1558, bleef. Aan de instelling van den stapel door de Engelsche regeering lagen vrnl. fiskale overwegingen ten grond slag; dooT concentratie der kooplieden op één plaats was strenger kontrole op de tollen en daardoor heffing van hooger uitvoer rechten op de wol en andere stapelartikelen mogelijk. Vestiging van den stapel op het vasteland bood bovendien, ongezocht, de gelegenheid de Engelsche scheepvaart te bevorderen, welk voor deel gemist zou zijn als men den uitvoer in een Engelsche haven zou hebben geconcentreerd 5). Op het eind der 11e eeuw, toen de Engelsche kooplieden steeds meer naar Holland en vooral naar Zeeland plachten te komen, werd de wolstapel gedurende eenige jaren te Middelburg gehouden. Maar voor wij tot nadere be schouwing hiervan overgaan, dient eerst nog met een enkel woord op het verkeer der Hollanders in Engeland te worden gewezen. Reeds uit het begin der 13e eeuw zijn ons berichten omtrent dit verkeer bewaard. In 1215 beval de Engelsche koning een schip van een onderdaan van den graaf van Holland, dat te Southampton was gearresteerd, te ontslaan e)eenige jaren later werden represaille-maatregelen bevolen tegen de Hollandsehe koop- 1) Vgl. Smit, Opkomst van den handel van Amsterdam p. 1. 2) Zie Rijmkroniek van Melis Stokk (ed. W. G. Bkill (Utrecht, 1885), vs. 855 vlg. 3) Ook in 1311 en 1312 werden door Dordt, doch tevergeefs, pogingen gedaan om den stapel te krijgen zie Oh. M. Dozy, De oudste stadsrekeningen van Dordrecht ('s-Grav., 1891) p. 79, 83. 4) Zie voor de beteekenis der Brugsche wolmarktHai'KB, Brugge's Eutwicklung p. 48 vlg., p. 67 vlg. 5) Vgl. Posthumus, t. a. p. p. 183 G. Schanz, Englische Handelspolitik gegen Ende des Mittelalters (Leipzig, 1881) I p. 329 vlg. 6) Oorkondenboek 1 no. 249.

Archief | 1918 | | pagina 125