83 bijzondere bescherming nam Overigens is omtrent de buiten- landscbe handelspolitiek der vorsten uit liet Henegouwsclie rijk weinig bekend 2)eerst onder hertog Aei.brecht van Beieren krijgt zij een scherp geaccentueerd karakter. Naast de boven genoemde privileges voor Spanjaarden, Portugeezen en Italianen, kregen ook de Engelsche kooplieden in de tachtiger jaren der 14e eeuw, toen hij een energieke poging deed althans een deel van het wereldverkeer van Brugge naar zijn landen te trekken, uitgebreide privileges voor hun verkeer in deze streken. Vooral Middelburg profiteerde ervan; daar werd in 1383 de stapel van de Engelsche wol gedurende eenige jaren gevestigd. Niet voor het eerst kwamen de Engelsche kooplieden nu op Walcheren; reeds in het midden der 13e eeuw waren kooplieden uit Yarmouth in, zij het ook onzachte, aanraking met de bewoners ervan ge komen 3), en in 1267 is er sprake van kooplieden die uit Lynn en andere havens, geladen met wol, wijn, lood en andere waren via Walcheren naar Vlaanderen gaan 4). Reeds in 1374 schijnt van vestiging van den wolstapel te Middelburg sprake te zijn geweest; de stadsrekening van 1374/75 maakt nl. melding van een bezoek van Engelsche kooplieden, die bij de Middelburgsche wet kwamen spreken over de privilegiën, die zij verlangden en die de graaf ten hunnen behoeve bezegelde, terwijl tevens de makelaardij van de wol werd geregeld 5)overigens is ons hieromtrent niets bewaard. Blijvender resultaat had Mid delburg in 1383. Toen verleende hertog Aelbrecht 6) aan de „Engelsche coeplude, die den stapel van der wollen toebehooren", de voorloopers der Merchant Adventurers vrij en veilig verblijf 1) Van Mieris II p. 800. 2) Voor de binaeulandsche stapeipolitiek, zie Smit, Opkomst Amsterdam, passim. 3) Zie H. U. B. I no. 473 (1254). 4) T. a. p. no. 640. 5) Kesteloo, t. a. p. I p. 229. Een post uit de reutmeestersrekeniug van 1374 (Hkkkinga, Rekeningen no. 43) echter verantwoordt „61 scarpelgier wol, die verbi Arnemuden voeren te Vlaenderen". 6) Van Mieris III p. 383. Het privilege werd bevestigd in 1384, zie t. a. p. p. 396 7) Over de Merchant Adventurers, zie: Schanz, t. a. p. 1 p. 325 vlg.C. te Lintüm, De Merchant Adventurers in de Nederlanden ('s-Grav., 1905) hfdst. 1; S. van Brakel, Entwickluug uud Organisation der Merchant Adventurers (Viertel- jahrsehrift far Soc. uud VVirtschat'tsgesch 1907 p. 401 vlg).

Archief | 1918 | | pagina 129