88 de zich steeds uitbreidende Engelsche lakenindustrie aan de Hollandsche een gevoelige concurrentie begon aan te doen, werd, evenals in Vlaanderen reeds vroeger het geval was geweest een en andermaal het eerst in 1418 2) de invoer der Engelsche lakens verboden. Vooral onder de krachtige regeering van den Bourgondiër Middelburg zou er van weten mee te spreken! werd deze politiek gevolgd, al kon de samenloop van indust.riëele, commerciëele en dynastieke motieven den een maal ingeslagen weg meestal niet in volle consequentie doen bewandelen. Ten slotte de Schotten. Langzamer nog dan in Engeland, was hier de economische ontwikkeling in haar werk gegaan 3), maar evenals daar, voerde ook Schotland grondstoffen, vrnl. wol en huiden uit en afgewerkte produkten en ook wel levensmid delen 4) in. Maar terwijl met Vlaanderen reeds op het eind der 12e eeuw betrekkingen werden aangeknoopt5), dateeren de relaties met Holland en Zeeland, overeenkomstig de latere ontwikkeling dier streken, eerst uit het eerste kwart der 14e eeuw. In 1321 verleende de graaf van Holland vrijgeleide aan een koopman van Berwick en een uit St. Andrews in zijn land 6); twee jaar later werd dat beantwoord door den koning van Schotland, die aan de Hollanders vrijheid verleende in zijn rijk te komen handelen en beloofde, dat zij niet wegens eigen of anderer schulden zouden worden gearresteerd 7). Kort daarop vinden wij de Schotten ook reeds te Middelburg; in 1327 nl. ontvluchtte een Schot, die aldaar wegens schuld gevangen was gezet, waarop de graaf beval beslag te leggen op alle aan de te Middelburg gevestigde Schotten 1) Zie hiervoor Pirenne, Histoire de Belgique II p. 194 vlg. 2) Posthumus, t. a. p. p. 252. 3) Zie hiervoor J. Davidson and A. Gray, The Scottish staple at Veere (London, 1909), Hdst. I. 4) Voor uitvoer van koreu uit Walcheren door Schotten, zie stadsrekening 1417/18. 5) Davidson and Gray, t. a. p. p. 113; M. P. Rooseboom, The Scottish staple in the Netherlands (Hague, 1910) p. 2 vlg. 6) Van Mieris II p. 268. 7) T. a. p. p. 322.

Archief | 1918 | | pagina 134