89 toebehoorende goederen En dat er toen reeds van een meer dan incidenteel verkeer sprake moet zijn geweest, blijkt wel uit het feit dat in 1347, toen er oneenigheid tusschen Vlaanderen en Schotland was uitgebroken, het Schotsche parlement besloot, de „stapulam mercandisarum et inaiorem" te Middelburg te ves tigen 2). En al was dit de eerste maal, het zou niet de laatste zijn, dat de Schotsche stapel, tijdelijk althans, van Brugge naar het concurreerende Middelburg werd overgebracht; herhaaldelijk heeft ook daarna een wedstrijd in vrijgevigheid ten aanzien van de Schotsche kooplieden tusschen deze steden, waarbij zich in de 15e eeuw ook Veere voegde, plaats gehad, totdat in de 16e eeuw ten slotte laatstgenoemde de palm der overwinning wegdroeg. Men krijgt echter toch niet den indruk, dat het verkeer tus schen Schotland en de Noordelijke Nederlanden in de 14e eeuw van veel beteekenis is geweest. In 1365 waren Schotten te Middelburg in moeilijkheden3); in 1371 verleende hertog Ael- brecht aan de kooplieden en schippers van Schotland vrijheid in zijn landen te komen handelen en verbood zijn dienaren, hun overlast aan te doen 4). Maar gelijk de Schotsche wol door haar mindere qualiteit voor de Nederlandsche lakenindustrie van minder belang was dan de Engelsche, betoonde de hertog zich tegenover de Schotten ook minder toeschietelijk dan hij tegenover de Engelschen was. Overigens is uit de 14e eeuw niets omtrent HollandschSchotsche betrekkingen bewaard nog trok hen machtig de wereldstad Brugge, waaraan vrijgevige privileges hen bonden5). Maar sinds het begin der 15e eeuw ontwikkelde zich tusschen Schotland en Holland en Zeeland een wat levendiger verkeer, waarvan vooral Middelburg haar portie kreeg Aanvanke lijk was de aanraking tusschen beide landen van niet zeer vredelievenden aard; in 1410 en 1411 werden aan Brouwers- 1) T. a. p. p. 433. 2) Rooseboom, t. a. p. appendix no. 5 zie ook Davidson and Gray, t. a. p. p. 116. 3) Rethaan Macarf,, t. a. p. p. 30. 4) Van Mieris 111 p. 257. 5) Zie Davidson and Gray, t. a. p. p. 119; Rooseboom, t. a. p p. 6. 6) In 1408 waren kooplieden van Berwick bij de wet, zie stadsrekening 1408/9.

Archief | 1918 | | pagina 135