IX De conservatrice van het munt- en penningkabinet deelt mede, dat de aanwinsten van munten en penningen zeer weinige zijn geweest. De druk der tegenwoordige omstandig heden deed zich ook hierin gevoelen. De geschenken, aan het penningkabinet gedaan, zijn gering in aantal. Het gaat moeilijk ontbrekende stukken aan te werven, zelfs bij hooge lastgeving blijft men meestal nog beneden den prijs. Amerika vooral trekt de meeste munten en penningen naar zich toe. De aanwinsten waren A. Penningen. 1560. Legpenning van Rijsel, geslagen ter eere van het huwelijk van Philips II van Spanje en Isabella van Frankrijk. Dugniolle, no. 2232 Gevonden in den tuin van het Gasthuis alhier, vlak bij het Bolwerk. Geschenk van Dr. J. C. Kindermann. 1603. Zeeslag bij Sluis en sneuvelen van Prederik Spinola, broeder van den generaal Ambrosius Spinola. 23 Mei 1603 liep Spinola de haven van Sluis uit met 8 galeien en 4 fregatten om twee Zeeuwsche oorlogsschepen de zwarte galei van Holland en die van Zeeland die daar op wacht lagen te bestoken. Het gevecht eindigde in een overwinning der Staatsche schepen. Spinola sneu velde, alsmede Jacob Michielsen, de aanvoerder van het Hollandsche wachtschip, terwijl Joost de Moor en kapt. Rogier Pietersen gekwetst werden. De vijand verloor 800 man. Zeer zeldzame penning ZieBizot, Med. historie der Rep. v. Holland, pl. 40. Aangekocht. 1822. Eereprijs der Nederlandselie Huishoudelijke Maat schappij. In 1822 toegekend aan Jacobus Ris- seeuw te Oostburg Geschenk van de conservatrice. Koper. Zilver. Zilver.

Archief | 1918 | | pagina 13