113 de benoodigde specie te komen niet minder dan S^/o gemet door dijkputten onbruikbaar moest worden gemaakt t). Bovendien werden in datzelfde jaar 1724 en in de volgende tot 1729 toe sterke stakethoofden aangebracht, „ingeheid door zware rijsbermen met ijzeren bouten en houten nagels wel vast in een geklonken en dan met zware Vilvoordsche en Wichelsche steenen opgevuld", tot behoudenis zoo mogelijk van het strand en voorland, waar de Oostduin had gelegen of van dezen nog eenige zandheuveltjes over waren 2). Doch wat moeite men zich gaf en hoe aanzienlijke kosten men zich getroostte, er scheen op het werk geen zegen te willen rusten. Aanhoudend ging land verloren, en in 1729 verkeerde de directie van de Watering in „de grootste bekommering des werelds" dat haar aan dien kant het ongeluk zou treffen „bijaldien geen andere hulpmiddelen meer konden geëmployeerd worden". In haar verlegenheid noodigde zij eenige deskundigen uit om de stranden, meilanden, oevers, duinen en andere werken in oogen- schouw te komen nemen. Aan deze opdracht werd in het voorjaar van 1729 gevolg gegeven door G. Alvarez van Terneuzen en zekeren Grabbendijke van Wemeldinge. In overeenstemming met Soiiier van Westkapqiel, die al over de twaalf a dertien jaar de Watering met raad en daad had bijgestaan en van haar toe stand en werken grondige kennis bezat, verklaarden Alvarez en Grabbendijke dat het met de Watering aan dien kant desperaat was gesteld, dat men wel plannen kon opmaken voor considerabele werken zij wezen er zelf in hun advies eenige aan maar dat zij niet zien konden hoe men die op den door hen aange wezen voet voltooien zou, aangezien daar ter plaatse gestadig „een gevaarlijk lager" wezende de schepen in een ganschen zomer zooveel materialen niet konden aanvoeren en lossen als voor hun voltooiing van noode waren, zoodat zij hier en daar slechts ten halve afge werkt zouden blijven liggen en een halven storm ze ten eenenmale zou ruïneeren. Ja zij durfden er niet eens een goed succes van beloven ook al gelukte het ze in één zomerseizoen voltooid te krijgen. 1) Request Watering aan Stnten-Generaal 12 April 1727. 2) Request Watering aau Staten-Geueraal 22 October 1729. Archief 1918.

Archief | 1918 | | pagina 159