2 tegen, maar merk toch op dat de oude constitutie het een paar eeuwen uitgehouden heeft, wat voor hare levensvatbaarheid pleit. Bijzonderheden van die constitutie, welke later aanstoot gegeven hebben, zijn te verklaren uit de eigenaardige omstandigheden van het tijdperk, waarin zij is ontstaan. Voor de juiste kennis van de staatsinrichting van Zeeland tijdens de Republiek heb ik mij telkens weder met dit tijdperk moeten bezighouden, en zoo ben ik er toe gekomen om daarin de stof te zoeken voor eene lezing in het Zeeuwsch Genootschap. Dat een vergelijking van dien tijd met den onzen voor de hand ligt, ontken ik niet, maar de keuze van mijn onderwerp heeft met de algemeene tijdsomstandig heden niets te maken. Enkele data mag ik in herinnering brengen. In 1572 hebben zich Vlissingen, Veere en Zierikzee voor Oranje verklaard. Middelburg is na een langdurig beleg in 1574. tot de overgave gedwongen, zoodat het gebied van den Prins toen Walcheren met Schouwen en Duiveland omvatte. De eilanden Zuidbeveland en Tholen bleven echter onder het gezag van den Koning; zelfs slaagden de Spanjaarden in 1575 er in om door het Zijpe naar Duiveland te trekken en het beleg te slaan voor Zierikzee, dat zich in 1576 moest overgeven. De driekleur woei toen alleen nog over Walcheren. Dan sloegen de Spaansche soldaten aan het muiten; zij trokken weg en nog in het najaar van 1576 erkende Zierikzee wederom het gezag van den Prins. In het voorjaar van 1577 deden dit ook Goes en Tholen, evenwel op voorwaarden, neergelegd in zoogenaamde Satisfactiën. In den loop van dit jaar konden dus eerst de vertegenwoordigers uit alle deelen van Zeeland bijeenkomen om aan den gemeenschappelijken arbeid tot wederopbouw en nieuwe constructie te gaan. In het voorjaar van 1580 was de inrichting voltooid, zooals zij be houdens enkele wijzigingen tot het einde der achttiende eeuw zou blijven. Wat in dit korte overzicht de hoofdzaak is, wat den lezer steeds duidelijk voor den geest moet staan, is dat er in de oorlogsjaren tot aan de Pacificatie van Gent een prinsgezind en een koningsgezind Zeeland voorzichtiger uitgedrukt een Zeeland onder den Prins en een Zeeland onder den Koning zijn geweest,

Archief | 1918 | | pagina 48