3 welke ongeveer even groot waren. Beide helften maakten gebruik van den naam van het geheel. Na den val van Middelburg komt er een college van Gouverneurs en Raden van Zeeland, maar dit is slechts van half Zeeland; als Holland en Zeeland in 1574- eene unie aangaan, die in 1576 een vasten vorm krijgt, geldt deze wederom slechts Walcheren en Schouwen; wanneer Holland en Zeeland de Pacificatie van Gent met de Zuidelijke Nederlanden sluiten, heeft men op dat oogenblik onder Zeeland alleen Walcheren te verstaan, hoewel de akte van ratificatie ook gezegeld is door Zierikzee, dat in den tijd tusschen Pacificatie en ratificatie weder tot Oranje teruggekeerd was. De moeilijkheid voor de Zeeuwen is dus deze geweesthoe zou men twee groepen, die eenige jaren lang zeer verschillende lotgevallen gehad hadden en op zeer uiteenloopende leuzen waren onthaald, tot samenwerking kunnen brengen? De zakelijke moeilijkheden kunnen hier niet in den breede uiteengezet worden. Het is mijn taak ze te bestudeeren en de materie is rijk genoeg om er een nuttig boek uit samen te stellen; of ik er in slagen zal ze daartoe te verwerken, is nog eene vraag, en zeker leent deze stof zich niet voor een voordracht. Maar ik heb bij mijne studie de aangename verrassing gehad, dat de personen, die in den wederopbouw van Zeeland de hoofdrollen vervuld hebben, leven gekregen hebbensommige namen, die ik gedurig tegenkwam, zijn persoonlijkheden, zelfs karakters geworden, en de dragers van enkele namen leken mij belangstelling genoeg te verdienen om ze aan de leden van het Zeeuwsch Genootschap voor te stellen. Ik herhaal, het was mij eene verrassing. Het is toch bekend dat onze vaderlandsche geschiedenis vergelijkenderwijs vervelend is door hare onpersoonlijkheid. Onze mannen schrijven niet zoovele mémoires als b.v. de Franschen, en vooral gaan de personen schuil in de eollegiënde Staten, de Raden, de vroed schappen. De vergaderingen waren niet publiek en de geheimen werden wel zoo goed bewaard dat de buitenstaanders niet wisten, wie eigenlijk de leiders waren. Nu doet zich hier het geval voor, dat om redenen die ik niet behoef aan te roeren, het platteland van Zeeland bijna niet gehoord is. We hebben dus alleen met de steden te maken. Hiervan was Reimerswaal, dat reeds door

Archief | 1918 | | pagina 49