6 bewijst dus dat hij niet zijn tijd wilde meegaan en op de hoogte van zijn tijd was 1). Toen de Staten van geheel Zeeland weer bijeen konden komen, zijn ook de vier hoofdambtenaren van het oude régime uitgenoodigd om bij de wederinrichting van het bestuur voorlichting te geven, maar terwijl de rentmeesters van Bewester en Beooster Schelde weldra door nieuwe mannen vervangen zijn, heeft Roels zich gratie weten te verwerven. Jf ei tel ij k was hij reeds spoedig als pensionaris werkzaam; dat zijne officieele aanstelling en beëediging nog maanden lang op zich lieten wachten, kwam doordat deze verbonden werd aan de instelling van het college van Gecommit teerde Raden. Ziehier de carrière van onzen man. Ik zou van zijn persoonlijk karakter meer willen weten. Was hij door zijn oom den Bisschop omhoog gebracht, hij had aan den Prins geschreven, dat hij eene nieuwe waardigheid hoopte te krijgen door diens „faveur, et non par mes mérites". Een aanbidder van den machtigen van het oogenblik? Tot mijn spijt ben ik onder anderen onervaren in de wetenschap, welke zich onledig houdt met het opmaken van iemands karakter uit zijne hand- teekening. Vragewelk karakter heeft iemand, die als hij zijn naam wil zetten, de bewerking aanvangt met een aantal krullen en ze eindigt met twee punten op de e'? Met het laatste bedoelt hij wel, ziju Vlaamschen naam in tweeën te klieven, maar dat hij daarin niet geslaagd is, maak ik op uit de omstandigheid dat men hier ook in later tijd meer neiging gehad heeft om Fransche namen op zijn Nederlandsch uit te spreken, bovendien hieruit, dat ik vele Fransche brieven gezien heb, waarin zijn naam door de schrijvers, die hem van hooren zeggen kenden, met ou gespeld is. Ik zal hem dus Roels blijven noemen, hoewel ik toegeef dat monsieur Roels ruim zoo gedistingeerd klinkt als Stoffel Roels. Op het schutblad van een register, dat maanden lang op mijn werktafel gelegen heeft, heeft Roels een aantal malen Hoe hij zich op de hoogte wist te stellen, valt licht te raden. Als pensionaris van Zeeland had hij in vroegere jaren kennis gemaakt met publieke personen in de Zuidnederlandsche gewesten, die hij kou polsen. 11 October 1576 verdwaalde hij zelfs uit de „koffiekamer" in de zittingzaal; zie Japikse, Resolution der Staten- Generaal15761577, bldz. 676.

Archief | 1918 | | pagina 52