14 daarover anders en de gebeurtenissen worden daardoor voor ons minder begrijpelijk. Prins Willem heeft na den overgang van Middelburg voorrechten geschonken aan Vlissingen, Veere en Arnemuiden. Dit is een vorm, men versta dit wel. Zijne Excellentie heeft, toen de overgave van Middelburg aanstaande was, zijne aan hangers geraadpleegd over hetgeen er nu moest gebeurenErmerins heeft ontdekt, dat de Staten van Holland zelfs te Veere vergaderd hebben. We krijgen dan 18 Februari de overgave; den volgenden dag geeft de Prins eene nadere verklaring omtrent de voorwaarden van overgave; 2 Maart stelt hij, gehoord die van Zierikzee, Veere en Vlissingen, eene instructie vast voor Gouverneurs en Raden van Zeeland; denzelfden dag geeft hij, gehoord die van Zierikzee en Veere, voorrechten aan Vlissingen, 9 Maart, gehoord die van Vlissingen, Veere en Zierikzee, voorrechten aan Arnemuiden, eu 11 Maart, gehoord die van Zierikzee en Vlissingen, voorrechten aan Veere; in de volgende maand komt in Holland eene Unie tot stand tussclien de opgestane landsdeelen om den oorlog ge meenschappelijk voort te zetten; er zijn daarvoor gemeene middelen van consumptie ingesteld. Eindelijk wijzen de rekeningen uit, dat' van dezen tijd af de predikanten uit de openbare kas betaald zijn. Dit alles met elkander vormt eene constitutie van den kleinen staat, waaruit de onze voortgekomen is. De beraadslagingen die te voren gehouden zijn, kennen wij niet, en de artikelen van de verschillende staatsstukken zijn een te droge materie om hier te behandelen. Eén ding is duidelijk, dat Middelburg niet geraad pleegd is, noch de magistraten van vóór de overgave, noch de nieuwe. Wanneer de stad beweerde bij de regeling te kort gekomen te zijn, had zij waarschijnlijk gelijk; ik neem het althans aan. Maar een ander ding is of Middelburg gelijk gehad heeft met aan de regeling te gaan tornen. Het was niet denkbaar dat de Prins een met moeite gelegd fondament uiteen zou laten halen om Middelburg t.e believen. Als het bepaald een levensbelang gegolden had, had de stad Oranje ten val moeten brengen en het gezag des Konings herstellen, maar dan moesten de nieuwe heeren van Middelburg immers ook weer in ballingschap gaan. Hunne politiek heeft geen succes gehad, maar heeft zelfs nooit kans van slagen gehad.

Archief | 1918 | | pagina 60