17 raden is geweest. Waarom hebben de twee steden niet blijvend ééne lijn getrokken? Ik weet bet niet, maar ik geef in bedenking dat het artikel in de regeeringsinstructie van 1578, dat de ver kiezing van baljuwen tot lid van de Staten of van het college van Gecommitteerde Raden verbood, is ingegeven door de ervaring dat in de voor Zeeland zoo belangrijke dagen van September 1577 de baljuw Mr. Pieter de Rijcke zich minder als vertegenwoordiger van Vlissingen dan als gecommitteerde van Oranje gedragen had. Wat Veere betreft, wijzen de regeeringslijsten in Eumekins' Zeeuwsche Oudheden uit, dat ook hier een vloed van nieuwe mannen de regeeringsbanken heeft overstroomd, maar met dit voorbehoud dat een paar oude families zich hebben gehandhaafd, juist op de meest invloedrijke plaatsen. Ook zullen we zien dat in den zoo even aangeduiden kritieken tijd Veere zich heeft laten overhalen om mee te doen met de oude steden buiten Walcheren. Middelburg's nieuwe mannen zijn verslagen door een verbond van ambtenaren en oude regenten. Begeven wij ons nu buiten Walcheren. In de reeds genoemde vergadering van September 1577 was Zierikzee vertegenwoordigd door één persoon, Goes door twee in 't voorbijgaan drie Tholen door twee. Van de Tholenaars is één ongesteld geworden en de ander komt later; ook spelen beiden voortaan geen rol, wat ook geldt van een der Goesche heeren. Er blijven twee over, op wie het meeste aangekomen is: Yeman Claes Yemansen, auditeur der rekeningen van Zeeland, oud-burgemeester van Zierik zee, en Johan Adriaensz. Blancx, dijkgraaf van de Breede Watering bewesten Yerseke. In 1514 was bij een compromis met de landvoogdes bepaald, dat alle provinciale rekeningen voortaan zouden worden afgeboord door een college, waarin behalve vertegenwoordigers van den prelaat en de groote edelen ook vertegenwoordigers der steden zitting kregen, en wel zoo, dat Middelburg en Zierikzee elk één, en de drie andere steden gezamenlijk één afgevaardigde zouden hebben. Zierikzee benoemde in 1515 voor de eerste en voor de laatste maal tot auditeur ordinaris van de rekeningen van Zeeland Yeman Claes Yemansen, die dus in den tijd waarvan wij spreken, op het gebied der gewestelijke financiën een dertigjarige Archief 1918, 2

Archief | 1918 | | pagina 63