22 Generaal. De bepalingen van de Pacificatie van Gent maakten dit onmogelijk; zij moesten zich met Oranje verzoenen, want de Staten-Generaal erkenden slechts één Holland en één Zeeland. De stap had dus geen gevolgen, maar verraadt ons toch de ware meening van de twee steden. Zij waren goed Nederlandsch, maar niet Spaansch- en niet Geusgezind. Zierikzee had nu met Goes en Tholen gemeen, dat de oude regeeringsfamilies er op het kussen gebleven waren; daarentegen was er de Gereformeerde kerk in gevoerd evenals in Walcheren. Véér het beleg had de stad vertegenwoordigers gehad in het college van Gouverneurs en Raden van Zeeland, maar na haar overgave was aan Walcheren eene nieuwe regeeringsinstructie gegeven, zoodat het nieuwe college van Gouverneur en Raden alleen voor dat eiland gold, en de vergaderingen van gedeputeerden der steden, welke dit college bijeenriep, waren geene Staten van Zeeland, maar van Walcheren. Wij treffen dus geen personen uit Zierikzee onder deze Raden noch Staten aan. Op den duur kon dit niet zoo blijven, maar het is te begrijpen dat aan de onregelmatigheid niet aanstonds een einde gemaakt werd, omdat men den overgang van Goes en Tholen mocht te geinoet zien en deze toch weder een nieuwe regeling noodig zou maken. Wel nam Zierikzee inmiddels deel aan handelingen en bijeenkomsten van de Staten van Holland en Zeeland. Het ratificeerde de Pacificatie met de Hollandsche en Walchersche steden. De akte daarvan, welke indertijd aan de Staten-Generaal zal zijn uitgereikt, en naarmate dit lichaam voor de Spanjaarden moest wijken, uit Brussel naar Antwerpen en Den Haag is medegevoerd, bevindt zich nu in het Algemeen Rijksarchief'. Op den staart van het daaraan hangende zegel leest men de handteekening van Yeman Claes Yemansen In Januari en Pebruari 1577 bevonden zich gedeputeerden van Holland en Zeeland, t. w. voor Zeeland alleen personen uit Walcheren, te Brussel om met de Staten-Generaal te beramen, wat men gemeenschappelijk ten opzichte van Don Jan zou kunnen 1) De Pacificatie is van 8 November, de ratificatie van 29 November 1576; de approbatie van deze door den Raad vau Zierikzee geschiedde 27 Januari 1577, blijkens een Alphabetisch register op de notulen in het gemeente-archief, waarvan een gedeeltelijk afschrift in het Rijksarchief in Zeeland berust.

Archief | 1918 | | pagina 68