ir den mensch in de eerste plaats bepaald wordt. Dat geluk vindt zijn grond in iets geheel anders, in de persoonlijke, moreele eigenschappen van het individu, in geestkracht, werkzaamheid en plichtbesef, welke hoedanigheden geen of slechts een verwijderd verband houden met den Staat, waarvan men deel uitmaakt. Leveren reeds de vele buitenlanders, die in den vreemde hun werk kring en hunne voldoening vinden hiervan een sprekend getuigenis, ook de Joodsche natie leeft haar nuttig en arbeidzaam leven, vol ontbering en ontroering, in alle landen en door alle tijden heen, zonder dat het gemis van een gemeenschappelijk vaderland iets anders dan voorbijgaand een snaar van weemoed trillen doet. En heeft ook het Belgische volk in de dagen van zijn poli tieke afhankelijkheid niet eveneens, getuige de opbloei van alle kunsten en het overweldigend schoon zijner steden, innerlijk een even rijk leven ontplooid als Noord-Nederland in zijne gouden eeuw? Ook het Zeeuwscli Genootschap vervulde zijne bescheiden, maar nuttige taak door alle wisseling en onspoed der tijden heen, in den regententijd zoowel als tijdens de republiek, ouder heerschappij van keizer of koning, en zal die straks, naar we hopen, in het teeken der komende democratie blijven voortzetten. Ook in het afgeloopen jaar trachtte het op zijn post te zijn, waarvan het hier volgende verslag het bewijs moge leveren. In dat jaar had het Genootschap het overlijden te betreuren van de directeuren Mr. E. N. van der Bilt, P. Keg Czn. en Jhr. Mr. W. H. Snouck Ilurgronje alsmede van de leden Dr. J. H. Moll, L. van Bruggen, C. P. van Leghen Jr., J. C. Geelhuyzen, Prof. Dr. J. H. C. Kern, N. C. Lambrechtsen, W. H. Martin en Jhr. Mr. J. W. J. Quarles van Ufford. Aan hunne nagedachtenis moge ik, buiten het verslag om, een enkel woord van herinnering wijden. Alle (26) in de vorige Algemeene Vergadering benoemde nieuwe leden namen hunne benoeming aan. Als directeuren traden toe de H.H. Prof. L. C. van der Bilt te Delft en H. J. E. Gerlach van St. Joosland te Koudekerke. Het aantal directrices en directeuren bedraagt thans 43, het

Archief | 1918 | | pagina 6