24 eer van Zeeland. Het voorval symboliseert de verdere geschiedenis. De verbindingsweg tusschen het Katholieke landelijke en het Gereformeerde zeevarende Zeeland liep over Zierikzee en Veere. In September 1577 kwamen dan de Staten van Zeeland bijeen om de maatregelen te nemen, welke hun zwaar gehavend gewest weer in orde zouden brengen. Evenals bij de Staten-Generaal in de Pransehe omwenteling gaven de financiën aanleiding tot de samen komst dezer vergadering, maar zij zou eene constituante worden. Op den eersten dag waren alle steden vertegenwoordigd, behalve Zierikzee. De vergadering besloot denzelfden dag behalve de rentmeesters en Roels, die reeds aanwezig waren ook de auditeurs uit te noodigen om hun licht over de financiën te laten schijnen. Op 4, 5 en G September zijn eenige besluiten genomen, die vermoedelijk mogen worden aangezien als een officieele vaststelling van hetgeen te voren officieus was overeengekomende snelheid van besluiten en de eenstemmigheid zijn anders moeilijk te ver klaren, en het ligt ook voor de hand, dat men niet onvoorbereid begonnen is. Op den 7den raakte het scheepje vast. Dit moet blijken uit het zinnetje, dat Roels naderhand boven de notulen van dien dag invoegde„Maiicus de la Palma is absent geweest den 7en ende gebleven uuyte vergaderinghe tot den 14en derselve". De beteekenis wordt duidelijk, wanneer men voor den eigennaam leestde voorzitter. Er was geen voorzitter, en ook geen secretaris, want het sprak niet van zelf, dat Roels wederom pensionaris zou zijn. Zijne notulen zijn slechts particuliere aanteekeningen en verraden zich als zoodanig; toen hij later pensionaris was geworden, heeft hij ze bij de officieele stukken gevoegd. De oplossing van een staatkundig vraagstuk wordt dikwijls bepaald door de wijze waarop men het aanvat, en deze hangt in eene vergadering grootendeels af van den voorzitter. De strijd om het voorzitterschap was inderdaad een strijd om den regeerings- vorm. Onze eerste vraag is, of daaromtrent niets overeengekomen was. Het blijkt van wel, maar de gedachtengang en het gevoel van de oude Zeeuwen zijn ons eenigszins vreemd, terwijl men bovendien toen een tijdperk van overgang doormaakte en in 1580

Archief | 1918 | | pagina 70