30 bueeren, maar eerder subsidie noodig hadden, en was eindelijk tusschen Walcheren en Zuidbeveland een groot maatschappelijk onderscheid ontstaan. Bovendien was door de jongste gebeur tenissen Zeeland zoo nauw met Holland vereenigd, dat Holland en Zeeland een eenheid waren als Gelder en Zutfenin beide gevallen had men eenheid van bestuur, een tweeledigheid in den naam, een indeeling in drie kwartieren, ginds: Nijmegen, Arnhem, Zutfen, hier: Zuidholland, Noordholland en Zeeland. Het voorval met den brief had den 12den, des morgens om tien uur, plaats gehad, de verschijning van Haultain in de vergadering in den namiddag van denzelfden dag. De notulen van den 13den brengen de hoofdvraag niet verder, maar het kan daarom wel zijn, dat toen juist de oplossing gevonden is. Gp den 1 fden toch werd de plaats van den Eersten Edele op verzoek van de vijf steden ingenomen door Dn Rijcke en De la Palma te zamen; een singuliere methode, immers de heeren kunnen wel een even inooien stoel gehad hebben, maar moeilijk tegelijk hebben gesproken. De werkelijke voorzitter zal De Uijcke geweest zijn, en het ligt m. i. voor de hand, dat deze den 13de" met den woordvoerder van de vijf, die hem tot het voorzitterschap noodig- den, vrij zeker Yeman Claes Yemansen als vertegenwoordiger van de voornaamste onder hen, van gedachten heeft gewisseld. Zeker hebben de Middelburgers onderling ook overleg gepleegd. Het probleem was: wie moesten de besluiten van de Staten van Zeeland uitvoeren? Men had voor burgerlijke aangelegenheden op dat oogenblik een Hollandsch-Zeeuwsche autoriteit en een Walehersche, geen Zeeuwsclie. In den voormiddag van den l tde" sprak een deputatie van vier Middelburgers, waaronder de twee burgemeesters, ten gunste van de autoriteit in Holland. De vijf steden gaven de voorkeur aan het college van Gouverneur en ltaden. Toen Middelburg verklaarde dit niet bevoegd te achten, zeide De Rijcke, het woord nemende als raad, dat hij niet toelaten zou, dat inbreuk gemaakt werd op de commissie en instructie door Z. Exc. gegeven, en dat hij die ter tafel zou brengen. Hij deed dit in den namiddag en bracht toen ook de akte van de Unie met Holland mee, maar over dit stuk is toen toch niet gesproken. Men bevond, dat in de instructie voor Gouverneur

Archief | 1918 | | pagina 76