37 van wie niet blijkt wat ze gedaan hebben. En dan vernemen we, dat in het laatst des jaars de dijkgraaf Blancx met Valcke naar Z. Exc. gereisd is „tot het gemevne welvaren". Van een instructie blijkt niets. Het geval bevestigt mij in de overtuiging, dat in zaken van de hoogste politiek Blancx de leider was, wien men wel blanco crediet moest geven. Wat zal er te Gent of Dendermonde tusschen den Vader des Vaderlands en den lands- vader van Zeeland zijn besproken? Mij dunkt, dat hier en door Blancx gezegd is, dat de Zeeuwen bereid waren Oranje te volgen, maar als Nederlanders, niet als Hollanders. In de groote staat kunde heeft Zeeland voorloopig nog niet veel originaliteit getoond, slechts wanneer de Prins en Holland onderling afweken, zich een eigen meening moeten vormen. In de regeling van hare eigen zaken was de provincie zeer vrij, en daar was het Blancx en Yemax Claes Yemansen om te doen geweest. Een enkel woord nog over de reformatie van Beveland. Er is alle reden om aan te nemen, dat de toestand van de kerk op dit eiland niet anders geweest is dan in de streken, waaromtrent we voor weinige jaren zoo uitmuntend ingelicht zijn door de uitgave van de verslagen van Kerkvisitatiën in het bisdom Utrecht uit de 16de eeuw, door Van Eappard en Muller: nalatige geestelijken, onverschillige lceken. Van dezen mogen enkelen door de reformatie aangetrokken zijn, maar de aanhangers der nieuwe leer waren hier minder talrijk dan elders. Toen de heeren Blancx bij Alva op audiëntie gingen, mogen zij niet in verdenking van ketterij gestaan hebben. De satisfactie waarborgde de hand having van den katholieken godsdienst, en nog ongeveer anderhalf jaar daarna is deze onaangetast gebleven. Een moeilijkheid rees in 1578, toen in den strijd tegen don Jan bleek, dat de elect- bisschop van Middelburg en diens ondergeschikten de partij van dezen landvoogd hielden. Uitgaande van de veronderstelling dat de Bevelanders en ook de heeren Blancx onverschillige katholieken waren, moeten zij zoowel afkeerig geweest zijn van Gereformeerde predikatiën als van de verscherpte priesterlijke tucht; nu de laatste samengaan zou met een herstel van het Spaansche gezag, was het uitgemaakt, tegen wie ze zich in de eerste plaats zouden stellen. We moeten ons echter wachten voor de fout, die toen en nu zoo

Archief | 1918 | | pagina 83