40 titel hoopte te behouden, duurde het tot 13 Januari 1580, voordat hij zijn waardigheid aan Du Rijcke overdroeg. Van De Rijcke is een portret bekend, maar ik maak er geen aanspraak op, zijn karakter daaruit te kunnen afleiden. Evenmin uit zijn handteekening. Deze is zeer klein en zeer duidelijkwas hij dus geen vriend van inktvermorsen Geen vriend ook van praten, geloof ikwaar hij uitkomt, is het als man van gezag en van daden. Het zal geen toeval wezen, dat vier dagen nadat, hij zijn ambt aanvaard had, ernst gemaakt is met een maatregel, waarover veel gesproken en waartoe reeds meer dan eens besloten was. Op kosten van het gewest is een kist aangetuigd, waarin de noodzakelijkste boeken en papieren konden geborgen worden, en de Statenvergadering verhuisde daarmee naar Zierikzee, om ver volgens te Goes en verder bij toerbeurten in elke der stemmende steden bijeen te komen. Deze methode, die tot in de 17de eeuw toegepast is, bleek, met de aanwezigheid van een perpetueelen voorzitter, een geschikt middel om de oppositie van Middelburg of van welk ander al te vrij lid te breken en de eenheid van het gewest te verzekeren. De kroon op den constitueerenden arbeid zette een bezoek van den Prins aan Middelburg, 1217 April 1580. Z. Exc. heeft bij die gelegenheid een rede doen voorlezen, welke in extenso is geregistreerd. In dit stuk wordt den Zeeuwen in de eerste plaats op het hart gebonden „het welvaeren van de generalitevt zonder respect ende conservatie van dewelcke het particulier van deze provincie niet en can subsisteren dan met groot gevaar ende zwaricheyt". Dat deze raad niet in den wind zou geslagen worden, waarborgde een dagelijksch bestuur van De Rijcke uit Gent Manmaker uit Antwerpen Roels uit Leuven. Maar ook de Zeeuwen hadden veel bereikt, dank zij vooral Yeman Claes Yemansen, de heeren Blancx en Jacob Valcke. Johan Adriaensz. Blancx, de vriend van den een, de vader van den ander, de patroon van den laatste, kan de hoofdpersoon zijn geweest. De beroemde dijkgraaf, zegt Van de Spiegel Dit woord 1) Bundel van onuitgegeven stukkenI blz. 2-19.

Archief | 1918 | | pagina 86