51 aantreffen ontbreekt evenwel in het Middelburgsche accijns opstel. Wanneer wij thans tot de beschouwing van den inhoud der ontworpen 2) ordonnantie overgaan, dan treft ook hier de bonte veelzijdigheid van het overigens nog zoo weinig gecompliceerde middeleeuwseh economisch leven, waarvan dit document ons getuigenis geeft. De handelsartikelen, waarvan accijns moest worden betaald, waren (in de volgorde der ordonnantie)diverse soorten van wijn en van bier, wijn-en bierazijn, brood, meel, vleeseh, visch, wol, vachten, hout, huusseel 3), turf, huiden, leer, diverse soorten van laken, bontwerk, oude kleeren, oude en nieuwe bedden, ijzer, staal, kolen, sikkels, kaas, boter, kramerwaren, 4) koren, look, ajuin, aseh, lijnzaad, meede, levend vee, mout, schoenen, haring, ooft, vijgen, rozijnen, weed, eieren, kapoenen en andere hoenders 5)bovendien waren rechten op den verkoop van land en huizen, op de verhuring van schepen en op renten aan de betaling van accijns onderworpen. Naast deze omvang rijke lijst van handelsartikelen, grootendeels van den omtrek der stad zelve aangevoerd, maar waarbij enkele, en niet de minst belangrijke bv. wol, laken, wijn, bier, hout, bontwerk, ijzer, staal en kolen, weed, vijgen en rozijnen van andere landen herkomstig zijn, maakt de opsomming der industriëete beroepen, quantitatief zoowel als qualitatief, een poover figuur. Wanneer wij zoo geheel en al voor de lokale markt werkende beroepen 1) Voorbeelden bij tiuizlNQA, t. a. p. p. 61. Ia Luik heette de stedelijke be- lasting zelfs kortweg „fermelé". 2) Dat wij hier met een outwerp-ordounantie te maken hebben, blijkt naast de vele veranderingen, in het te betalen bedrag aangebracht, ook uit de marginale aanteekening „nou" of „ita", waarin wij met Kluit bewijs vau afstemming of aan neming meenen te mogen zieu. Hoewel de verworpen artikelen geen geldigheid hebben gehad, hebbeu wij ze in het volgende toch binnen onze beschouwingen getrokken, daar uit hun opname in het ontwerp toch het belang van het vermelde handelsartikel of beroep blijkt. 3) Gebruikt bij het dekken van huizen, misschien bindtouw of teen, zie Veüdam, Middelnederlandsch Handwoordenboek i. v. 4) Zie hiervoor vooral Huizinga, t. a. p. p. 75. 5) Zout ontbreekt merkwaardigerwijs in de lijst.

Archief | 1918 | | pagina 97