53 de daarachter volgende strafbepaling („et a tribus mercatoribus convictus fuerit, 3 libras emendabit"), dat men zich tegen deze verandering nog trachtte te verzetten; eerst in de volgende eeuw echter zou dit proces tot volledige ontwikkeling komen. In 1285 verleende graaf I'r.oitis aan de schepenen van Middelburg boete en ban over wevers, vollers en „alrande lieden, die hem gheneren mit gbewant in betzelfde jaar stond de graaf aan de poorters van Middelburg en aan allen, die Bewesten Schelde wonen, toe „wolwerke te makene", zooals hij ook aan Reimerswaal had ver oorloofd 2), waardoor vermoedelijk in tegenstelling met de overige bewoners van Zeeland, waarschijnlijk tijdelijk, alleen aan deze de uitoefening van dit bedrijf werd toegestaan. Maar van groot belang is de lakenindustrie hier in de 13e eeuw nog wel niet geweest; in den Haarlemschen accijnsbrief van 1274 komen de lakens uit Zeeland pas in de laatste plaats; terwijl voor de „pannus pulcher", ongetwijfeld een produkt der beroemde Vlaamsehe industrie 3), 12 penningen moesten worden betaald en van andere lakens uit Vlaanderen en Brabant 6 penningen, was men voor de Zeeuwsche, klaarblijkelijk van minder qualiteit, slechts de helft verschuldigd: „de panno autem in Zelandia facto, cuiuscumque modi coloris fuerit, solvet 3 denarios" 4). Dat bij deze Zeeuwsche lakens vooral van produkten der Middelburgsche industrie sprake is, is wel waarschijnlijk, maar staat toch niet geheel vast; niet uitgesloten ware misschien te denken aan Reimerswaal of Zieriksee, wier lakenindustrie ten minste in de 14e eeuw grooten bloei heeft gekend 5). Ook de Middelburgsche lakennijverheid kwam in deze eeuw tot verdere ontwikkeling. Als reaktie waarschijnlijk tegen de aristokratiseerende tendenzen, die in het gildestatuut van 1271 1) Oorkondenboek II no. 542. 2) T. a. p. no. 562. 3) Zie hiervoor: H. Pirknne, Histoire de Belgique I (Bruxelles, 1909) p. 265 vlg. 4) Oorkondenboek II no. 279 art. 6. 5) Vgl. N. W. Posthumus, Geschiedenis der Leidsche lakenindustrie ('s-Grav., 1908) p. 16, 18.

Archief | 1918 | | pagina 99