56 Middelburg en Arnemuiden hebben daarvan veel voordeel ge noten, o. a. door het uitrusten en approviandeeren der schepen, alsmede door het herstellen van schepen, ja zelfs door het ver anderen van lastvaarders in oorlogsschepen. Om een denkbeeld te geven hoe druk bezocht en uitgestrekt de Reede van Walcheren was, kan worden medegedeeld dat in 1522 van deze Reede 150 schepen gelijktijdig uitvoeren om Karkl V uit Engeland te halen. In de 16e en 17e eeuw veranderde echter de toestand van de eens zoo gunstig bekende Reede. Zij ging in diepte achteruit, droogten ontstonden en vormden langzamerhand platen en slikken en ten slotte ontstond door achtereenvolgende indijkingen een eiland, nog bekend als Nieuw- en St. Joosland. Dit eiland bleef aanvankelijk nog gescheiden van Walcheren en wel aan de noord westzijde door de Arne en aan de westzijde door het zoogenaamde kanaal van Welsinge. Door deze vaarwaters behielden Middelburg en Arnemuiden aanvankelijk nog hare verbinding met de zee (deze vaarwaters zijn met een arceering op de hierbijgaande teekening aangegeven). Doch ook deze vaarwaters gingen langzamerhand in diepte ach teruit en niettegenstaande Middelburg en Arnemuiden met groote moeite en veel kosten getracht hebben haar oorspronkelijke ver binding met de zee in stand te houden, het mocht niet baten. Middelburg was, zooals wij later zullen zien, tot tweemaal toe genoodzaakt een nieuwen scheepvaartweg te maken, eerst, toen de Arne in diepte achteruitging, door het graven van een haven kanaal naar het kanaal van Welsinge en later, toen ook dit vaarwater onbruikbaar werd, door den aanleg van een nieuwe haven, uitkomende in het Veergat. (Beide havenkanalen zijn op de teekening aangegeven met een bloklijn.) Het kanaal van AVelsinge werd achtereenvolgens ingedijkt en ook de Arne werd afgedamd, zoodat in het begin der 19e eeuw het eiland Nieuw- en St. Joosland met Walcheren verbonden werd. De achteruitgang van deze vaarwaters, alsmede van het Veergat, heeft grooten invloed gehad op den achteruitgang van de scheep vaart en den bloei van de havens van Walcheren, zoodat ook hier evenals bij Brugge en zoovele andere plaatsen in Neder-

Archief | 1919 | | pagina 100