58 maakt en reeds in de Tweede Kamer gedeeltelijk behandeld. Ik wilde daarom ook aan die verbetering een enkel woord wijden, want komt die verbetering, bestaande in een vergrooting van de buitenhaven, tot stand dan zal men met recht kunnen spreken van de haven van Walcheren, niet alleen omdat dan die haven en het haventerrein gelegen zullen zijn in de drie gemeenten Vlis- singen, Souburg en Ritthem, maar ook omdat zij op minder dan een uur gaans gelegen zal zijn van Middelburg, zoodat ook deze plaats alsmede een groot deel van het geheele eiland Walcheren van de vergroote haven voordeel zal kunnen trekken. Het is dus mijn voornemen achtereenvolgens Veere, Arnemui- den, Middelburg en Vlissingen te bespreken om dan te eindigen met de voorgenomen uitbreiding van laatstgenoemde haven. VEERE. Veere, vroeger genaamd Ter Veer of Campveer, ontleent zijn naam aan het veer op Kamperland (gelegen op Noord-Beveland). Op het eind der 18e eeuw was Veere slechts een eenvoudig vis- schersdorp, doch reeds in het midden der 14e eeuw was het een handeldrijvende plaats en werd de stad omringd met muren. Aanvankelijk lag voor Veere een breed voorland en was Wal cheren slechts door een betrekkelijk smalle geul van Schouwen en van Noord-Beveland gescheiden. Deze geulen werden echter langzamerhand breeder en dieper en zoo ontstond het Veergat, dat een uitstekende Reede opleverde, waar een groot aantal schepen gelijktijdig geankerd konden liggen. Het schijnt, dat de opkomst van Veere evenwel niet alleen te danken is aan de verbetering van het Veergat, doch ook voor een deel door het verloren gaan van de havens Westen-Schouwen en Vliet, de eerste op Schouwen, de tweede op Noord-Beveland. De zeevaart van Veere breidde zich geregeld uit, terwijl ook door de vestiging te Veere van eenige Schotten uit Brugge in het begin der 16e eeuw de handel sterk toenam. Veere heeft veel te danken gehad aan Philips en^maxmiliaan van Bouegondië, die zich beijverden om vele verbeteringen in de stad aan te brengen. liet is mij niet bekend wanneer de haven van Veere is aan-

Archief | 1919 | | pagina 102