60 allicht zou denken als men de verschillende photo's en prent briefkaarten van deze plaats ziet, maar zij dient ook voor de verscheping van landbouwprodukten als suikerbieten, hooi, vlas enz. alsmede voor aanvoer van kunstmest, bouwmaterialen enz. Voor het verschepen van deze produkten en materialen is niet alleen kadelengte doch ook opslagruimte noodig en om daarin te voorzien werd in 1915 het achterste gedeelte van de haven, dat destijds dienst deed als spuikom, bij het voorste gedeelte der haven aangetrokken door opruiming van een aanwezigen dam met spuisluis. De nieuwe havenkom werd daarop verdiept en voor ligplaats van schepen ingericht door den aanleg van scheepszaten en het plaatsen van remmingwerken langs de kade. Er is dus thans voor voldoende ligplaats voor schepen en op slagplaats voor goederen gezorgd, zoodat de scheepvaart, speciaal het bietenvervoer, zich verder zal kunnen ontwikkelen. Doch ook in ander opzicht gaat Veere een betere toekomst tegemoet. Zooals ik reeds mededeelde heeft Veere in vroegere eeuwen veel voordeel genoten van de zeemacht; thans is deze plaats door de Koninklijke Marine uitgekozen als een der stations voor watervliegtuigen. Daarvoor zijn reeds twee groote loodsen gebouwd en in verband met den vliegdienst zullen verschillende personen van de Marine met hun gezinnen zich metterwoon te Veere vestigen. Dit zal zeker voor de plaats een groot voordeel opleveren al zal Veere waarschijnlijk wel nimmer meer den grooten bloei en welvaart van vroeger beleven. ARNEMUIDEN. Arnemuiden, gelegen aan den mond van de Arne, was reeds in het begin der 13e eeuw een bekende plaats. Het lag toen aan de zuidzijde van de Arne. Dank zij haar goede Reede kwamen vele schepen uit het Buitenland naar Arnemuiden en in dien tijd was haar haven meer bekend dan die van Middel burg. Arnemuiden heeft echter herhaaldelijk geleden door overstroo mingen, zoo zelfs, dat het in het begin der 15e eeuw nagenoeg geheel door den vloedstorm verdween. In 1438 werd het opnieuw door een stormvloed geteisterd en werd Nieuw-Arnemuiden (het

Archief | 1919 | | pagina 104